Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикантите от Държавната опера в Русе поднасят на публиката "Кантата за кафето"

Тази покана към русенци и гостите на града е за 25-минутно бягство във времето на Барока с чаша кафе

Държавна опера Русе
Снимка: БГНЕС

Днес от 10.30 ч артистите от Държавна опера - Русе кани публиката си на кафе. Творческият сезон на музикантите ще бъде открит с "Кантата за кафето" на Йохан Себастиян Бах и това произведение ще бъде част от фестивала на торта "Гараш", който се провежда днес в Русе.

Тази покана не е за опера, нито за сериозна многопластова творба. Тази покана към русенци и гостите на града е за 25-минутно бягство във времето на Барока с чаша кафе. Става дума за Баховата кантата с оригиналното заглавие "Замълчете, не бърборете!", известна с лесното си име "Кантата за кафето". Тази музикална творба разказва за сблъсъка на поколенията, като в центъра на конфликта е кафето. По времето на Бах да се пие кафе било проява на екстравагантност, лош вкус и не било прието в обществото. Така младата Лизхен и приятелките ѝ срещат недоволството на родителите си. Баща ѝ настоява тя да се откаже от кафето, а ако не го направи, ще ѝ забрани да се омъжи.

"Как тогава са се вълнували от трепетите на любовта, от предусещането за първата интимна близост едни млади момичета, как я чувстват и двете героини - Карла и Лизхен. Благодарение на аромата на кафето усещат цялата палитра от тези чувства, предусещанията, които след това ще избликнат в силата на любовта, която движи човечеството и ни помага да продължим поколение след поколение, да раждаме живот, да стигнем досега и да продължим и в бъдеще", каза за БНР режисьорът Пламен Бейков.

В ролята на Лизхен влиза Нели Петкова, която изпълнява добре ролята си:

"В интерес на истината изцяло се припознавам в ролата на Лизхен, тъй като както казва тя поне три пъти на ден пия кафе".

Сблъсъкът на поколенията е прекрасно пресъздаден с ролята на бащата Шлендриан, изпята от Стоян Стоянджов.

"Шлендриан е доста по-едностранчив, докато в Лизхен има много по-интересни моменти, има много по-интересно развитие".

И когато накрая на кантатата всички пеят в прослава на кафето, идва поканата към публиката от режисьора Бейков.

"Как публиката да почувства аромата на кафето. Символично след това да излезе в града, където може да опита торта "Гараш" и тогава да пие кафе и ние ще бъдем заедно с публиката в града".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31
Служебният министър на културата Найден Тодоров  връчи днес на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките

Министър Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулки "Страдивариус" и "Гуарнери дел Джезу"

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..

публикувано на 29.10.24 в 11:50