Във Великобритания и последният човек от опашката за публично поклонение успя да каже сбогом на покойната британска кралица Елизабет II. В Уестминстърското абатство, където ще бъде държавното погребението на монарха, пристигат държавни глави и официални гости от цял свят.
Ковчегът на Елизабет II бе изложен за поклонение в най-старата зала на парламентарния комплекс за четири дни. Някои хора чакаха близо 24 часа на километричната опашка, за да кажат последно сбогом на любимата си кралица. Градските власти се бяха погрижили така, че напълно да бъде спазен графика и около 8.30 часа сутринта българско време мина и последният човек от опашката. Залата трябваше да бъде затворена, за да бъдат направени приготовленията за самото погребение.
Точно в 12.44 минути българско време с тържествена процесия ковчегът ще бъде пренесен от залата Уестминстър в Уестминстърското абатство, за да бъде там в 13.00 когато започва погребалната служба. Ковчегът ще бъде теглен на оръдейна платформа от 142-ма моряци, а след него ще вървят крал Чарлз III и синовете му принцовете Уилям и Хари.
Очаква се Уестминстърското абатство да поеме около 2 000 гости от цял свят – от държавни глави до хуманитарни работници. След едночасова служба ще последва втора процесия до арката Уелингтън в Хайд парк, като по трасето вече са струпани хиляди желаещи да зърнат за последен път ковчега с монарха. От Хайд парк с катафалка ковчегът ще бъде превозен до двореца Уиндзор. Там с нова процесия ще бъде пренесен до църквата "Сейнт Джордж", където ще последва нова служба, с която на практика ще приключи официалната част. По-късно обаче кралското семейство ще се завърне в тесен кръг в църквата, за да бъде спуснат ковчега на Елизабет II в кралската гробница редом до нейния покоен съпруг принц Филип.
Видеа и снимки можете да видите в специалната ни рубрика Траурът в Кралството.
"Технологичните специалности са подценени, а българската индустрия отчаяно се нуждае от инженери и кадри", заяви заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев. Той откри 16-то издание "Технически дни на кариерата", което се провежда в София. 26 компании участват във форума "Технически дни на кариерата" тази..
Политическа партия МЕЧ откри свой офис в Габрово. Това е един от последните областни градове, в които формацията отваря приемна. При откриване на новия офис на партия МЕЧ в Габрово лидерът Радостин Василев обеща на събралите се членове и симпатизанти на партията да казва истината. По думите му само истината е на всяка цена. Той..
С военен ритуал пред паметната плоча на загиналите военни парашутисти в София беше чествана 81-годишнината от първия боен ден на Парашутната дружина. В ритуала участваха президентът Румен Радев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Пред..
С боза, гозба и песен отбелязаха днес празника на бозата в Радомир. Бозаджийството в началото на миналия век е било основен поминък на местното население. В Радомир го донесли албанци, а местните го изучили от тях. Дори и дъждът, който се изсипа над Радомир, не спря единствения по рода си празник на бозата. "Денят на бозата е не просто..
Въпреки отказът на Вашингтон да даде на Киев далекобойни крилати ракети "Томахоук", президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че все още се надява Съединените щати да предоставят на страната му въпросните оръжия. Украинският лидер заяви това пред американската телевизия Ен Би Си след срещата си в Белия дом със своя колега Доналд Тръмп...
Гърция засили контрола върху транспортирането на товари по границите. Българин беше арестуван за трафик на нелегални мигранти. В рамките на засиления контрол върху товарите на стоки пристанищните власти в Игуменица арестуваха 59-годишен българин, шофьор на товарен камион. При проверка пристанищните власти откриха трима нелегални..
В столичните райони "Люлин" и "Красно село" днес и утре се тества събиране на боклука по стандартния график, като на терен и с предварителен маршрут работят 10 камиона. В зависимост от резултатите, в понеделник от Столичната община ще обявят бъдещата организация на сметосъбирането в тези райони, в които от две седмици има криза с отпадъците. И..
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
Олимпийският, световен и европейски шампион по вдигане на тежести Карлос Насар коментира нашумялата в последните дни своя снимка с лидера на "ДПС-Ново..
Делян Пеевски предозира удовлетворението си за сметка на Бойко Борисов. Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият офицер от Държавна сигурност..