От началото на месеца Центърът за спешна медицинска помощ в Силистра работи с по един екип през нощта. Една линейка обслужва три общини – Силистра, Ситово и Алфатар. Така ще е до края на месеца, а след това има реален риск графикът да стане почасов и пациентите, които имат нужда от неотложна медицинска помощ, да се справят сами. Причината не в цената на горивата, а в липсата на кадри в сектора, при това от години.
Повече повиквания и по-малко екипи – това е ситуацията в Силистра от години. Балансът е отрицателен – повече напуснали – по-малко нови назначения. Проблемът продължава и до днес, заяви д-р Енчо Василев, който е директор на Центъра за спешна медицинска помощ в крайдунавския град.За да се обезпечат нужните екипи за работа са нужни още 22 лекари и около 5-6 медицински фелдшери. А всъщност от години няма нито един лекар във филиалите в Дулово и Тутракан.Днес работят 6-ма лекари в сектор „Спешна медицинска помощ“. Трудно е да се прави график, като няма хора, каза Нина Радева , която е главна медицинска сестра на Центъра за спешна медицинска помощ.

Кадри няма, а от наличните, само 6 не са в пенсионна възраст. 17 души са навършили отдавна годините, но продължават да работят. Една от тях е и д-р Керанка Братанова. Тя апелира младите й колеги да изберат Спешната помощ като място за реализация, но и Държавата да помисли за заплащането им.
Хората вярват, че едно обаждане на 112 е достатъчно, за да получат помощ. Те не очакват, че няма кой да ги чуе.
Три са елементите, нужни за постигане на стабилност, категоричен е д-р Енчо Василев. „Мотивация - финансова, социална и статусна, а тя зависи от волята на държавата“ .
Дотогава пациентите ще трябва да определят състоянието си като спешно много прецизно, за да няма натрупвания на повиквания и адреси, които да за сметка на наистина животозастрашаващи моменти

Синдикатът на административните служители "Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна. Те ще се проведат през тази и следващата седмица. Причина за недоволството е недостатъчното заплащане и атаките срещу държавните служители, които ежедневно изпълняват ключови за обществото функции. Първият протест е насрочен за четвъртък пред Централното..
Кремъл няма да изпраща свои представители на утрешните съвещания в Турция, на които украински и американски представители ще обсъждат начини за съживяване на процеса за дипломатическо решение на войната в Украйна. Зеленски заминава за Турция, "за да съживи преговорите за край на войната" Стив Уиткоф ще участва в разговорите на Зеленски в..
Най-голямата тежест от разходите за отбрана ще падне върху бюджета през 2027 година, обясни министърът на финансите Теменужка Петкова пред ресорната комисия в парламента, където депутатите от обсъждат на първо четене финансовата рамка за следващата година и финансово-структурния план за следващите няколко години. Теменужка Петкова обясни за..
Eвропа я очакват само лоши времена, нямаме геополитически предимства . И тримата – Тръмп, Путин и Си Дзинпин обичат силни хора, които могат да им се опънат и имат силата, дали с ядрени ракети, редкоземни метали или петрол. Ние нямаме никакъв лост. Най-голямата грешка е да се караме с Тръмп, защото нямаме силата да го правим, каза в интервю..
Държавата ще създаде специален фонд за саниране на еднофамилните къщи. Предвижда се за тях подкрепата да бъде по 20 хиляди лева. Подготвя се законодателното решение за това, стана ясно във Велико Търново на срещата на кметове от Северна България със заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Държавната..
На извънредното си заседание днес областната комисия по безопасност на движението в Ямбол взе решение за изграждане на кръгово кръстовище на международния път 1-7, където от началото на годната са станали няколко произшествия със загинали и тежко ранени. Последният инцидент е от неделя, при него 77- годишна жена загуби живота си, а други..
Общините поискаха актуализация на данъчните оценки на имотите и още една година да използват отчисленията по Закона за управление на отпадъците. Това стана ясно от изложението на Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините, пред депутатите от Комисията по бюджет и финанси: "Още една година възможност, при която ние..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..
Планът "Пеевски" е в действие! С тази констатация започна коментара си пред БНР Орхан Исмаилов, председател на Народна партия "Свобода и..
Четири протеста срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София се подготвят до края на седмицата. Елеонора Ангелова - организатор..