Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Албена Танева: Предизборните кампании са сведени до монолози и размяна на клишета

доц. Албена Танева
Снимка: Ани Петрова, БНР

„Имаме системен проблем, който трябва да разрешим. Това е начинът, по който е регламентиран процеса на предизборните кампании. Те са сведени до монолози и размяна на клишета. Никой с никого не разговаря. Медиите пък са безгласни декори на тези процеси. Липсата на истински дебат е голям проблем“.

Кандидатирането за овластяване има компонент на работодателска дейност, разясни доц. Танева. 

„Трябва да има партийна субсидия, но освен разговор за размера й, трябва да се обсъжда и за какво партиите имат право да я харчат. Тя трябва да се дава, за да развиват своя капацитет през цялото време и да не се номинират случайни хора по време на изборния процес“.

Големият смисъл на политиката е да можем да говорим, да спорим,  а не да сведем целия процес до някакъв шумен и формален начин на изява, смята тя.

„Жалко е когато политиците избягват истинските дебати. Устойчивата политика и сериозните политици могат да формулират дългосрочни виждания. Големият успех не е само в технологията на рекламата по време на избори и в използването на опорни тези. Заблуда е, че това продава. Никой не е наистина изморен от политическото. Всички трябва да помислим как да се промени ситуацията, за да имаме уважение към него. Да се потърсят системните дефекти. Формален ритуал по овластяване не е идеята на демократичния процес“.

Ако политиците просто дават щедри обещания за разрешаване на проблемите, тогава контрата остава в избирателите – доколко могат да разсъдят дали чутото е валидно, или са просто ефектни приказки, смята политологът.

Има емоционален вот, когато има потребност да се случват нещата, обясни доц. Танева.

Човек не търси през изборите наказание, а развитие, смята тя.

Големият въпрос за политическото лидерство е да се изразят тези и послания, които да увлекат гражданите и те застанат зад определена теза, а не срещу някого, обясни политологът в ефира на предаването „ Нещо повече“. 

„Усещането за озлобление и екзалтация е сред от проблемите, с които трябва да се справим“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Мирослав Ненков

Д-р Мирослав Ненков: Младите лекари бягат от страната не за пари, а за отношение

Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..

публикувано на 06.07.25 в 10:17

"Съдружници по неволя" напът към еврозоната

България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..

публикувано на 06.07.25 в 10:13

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..

публикувано на 06.07.25 в 10:00

Има възможност "Мини Марица-изток" да добива редкоземни метали

От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..

публикувано на 06.07.25 в 09:41

В Париж започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..

публикувано на 06.07.25 в 09:16

Десетки хиляди отбелязаха 20 г. от легализирането на еднополовите бракове в Испания

Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..

публикувано на 06.07.25 в 08:56
Аятолах Али Хаменей

Аятолах Хаменей се появи на публично място за първи път след израелските удари

Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..

публикувано на 06.07.25 в 08:47