Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Валери Колев: Геополитическите плюсове от Независимостта са много по-големи от парите за Русия

"Независимостта да бъде отстоявана всеки ден с всяка крачка в управлението на държавата и особено в международните ѝ отношения"

Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

"Геополитическите плюсове от обявяването на Независимостта са много по-големи от парите, които се задължаваме да платим на Русия".

Това каза пред БНР историкът доц. д-р Валери Колев, преподавател в СУ "Свети Климент Охридски".

По думите му Русия се "намесва доста удачно" в преговорите с Османската империя:

"За разлика от Съединението, когато представители на Великите сили се събират, за да уредят кризата около Съединението, този път те оставят България и Османската империя като равноправни партньори да преговарят и да достигнат до някакво споразумение. Това е първото пряко последствие от Независимостта"

Историкът обясни, че тогава България се задължава да изплати доста сериозна сума на Османската империя:

"В тази ситуация се намесва активно руската дипломация, която като всички останали се опитва да извлече някакви ползи за себе си. Тя предлага т.нар. компенсационна сделка, т.е. Русия опрощава на Османската империя точно толкова пари, колкото България се е договорила с нея да ѝ плати от окупационния дълг, който Османската империя дължи на Руската след нашата освободителна война. В замяна на това Портата се отказва от всякакви претенции към България, а ние се задължаваме да изплатим на Русия, която е по-малка от договорената с Османската империя. Всяка от трите държави има изгода от тази сделка. Това е успешната дипломация. ... България не плаща онази огромна сума, която в началото Портата иска, а толкова, колкото наистина може да плати. Русия получава нещо, а Османската империя получава чист кредитен рейтинг".

Доц. Колев подчерта, че като общество трябва да настояваме непрекъснато българската независимост да бъде отстоявана всеки ден "с абсолютно всяка крачка в управлението на държавата и особено в международните ѝ отношения".

Интервюто на Даниела Големинова с доц. Валери Колев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейската комисия предупреди, че може да наложи глоба на "Мета"

"Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да й бъде наложена глоба" - това каза говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега..

публикувано на 08.01.25 в 16:19

Румънските граждани ще пътуват без визи до САЩ

Официално - румънските граждани ще пътуват без визи до Съединените щати, съобщават местните медии.  На 10 януари във Вашингтон ще се проведе среща по тази тема между американския секретар по вътрешната сигурност Алехандро Майоркас и румънския посланик в Съединените щати Андрей Мурару.  На въпросната среща ще бъде обсъдена точната дата, от която..

публикувано на 08.01.25 в 16:07
ЕС Европейска комисия

Няма опасност от нова пандемия, заявиха от Европейската комисия

"За момента категорично не е необходимо да се подготвяме за нова пандемия" - това каза говорителката на Комисията Ева Грънчиржова по повод новия  респираторен вирус HMPV, идващ от Китай. Днес бе регистриран и първият случай на заразен с него в Гърция. По думите на говорителката, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията..

публикувано на 08.01.25 в 16:05
Европейски съд по правата на човека ( ЕСПЧ ) , Страсбург.

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция да плати 20 хил. евро на мигрант, върнат в Турция

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция за връщане на мигранти обратно в Турция. Присъдата срещу Гърция е по конкретен случай за връщане в Турция на турска гражданка, която е преминала границата в област Еврос с искане за убежище. Държавата да изплати обезщетение от 20 хиляди евро на тъжителката, се посочва в решението на съда. От..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

ЕК: Суверенитетът на страните трябва да се зачита

"Суверенитетът на страните трябва да се зачита" - това каза говорителката на Европейската комисия Анита Хипер по повод изявленията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Тръмп не изключи употреба на военна или..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

В Свищов започнаха Алековите дни

В Свищов започнаха Алековите дни, посветени на 162-рата годишнина от рождението на Алеко Константинов. Сръбският писател и журналист Боян Любенович е тазгодишният победител в международния конкурс за къс хумористичен разказ. Община Свищов, Международната фондация "Алеко Константинов" и вестник "Стършел" организират международния конкурс..

публикувано на 08.01.25 в 15:52

България и САЩ с договореност за сътрудничество в борбата с престъпността

България и Съединените щати засилват сътрудничеството си в предотвратяването и борбата с тежката престъпност - като част от междуправителственото споразумение от 2012 година кабинетът "Главчев" одобри проект на договореност между Министерството на вътрешните работи и Департамента за вътрешна сигурност на САЩ, съобщават от правителствената пресслужба...

публикувано на 08.01.25 в 15:45