Този закон въвежда в националното законодателство директива от края на 2020 г., както и допълва европейските норми с неща, които са завоевание на нашето законодателство, поясни Димитър Маргаритов, бивш заместник-министър на икономиката и бивш дългогодишен председател на Комисията за защита на потребителите. Той е участвал в разработването му.
Според Маргаритов с новия закон много по-ясно и практически възможно ще бъде да се търсят обезщетения за вреди.
"Ако трябва да дам конкретен пример – ако фирма за бързи кредити е отпускала средства на свои клиенти и впоследствие те са ги погасявали предсрочно, но тази фирма им е вземала по-големи такси, отколкото законът допуска. Потенциално 5 хиляди души са станали жертва на тази нелоялна практика. Ще може само с един-единствен иск, който ще бъде заведен от т.нар. квалифицирана организация, когато бъде доказано в съда, че това нарушение е извършено, всички тези 5 хиляди души ще могат да си вземат обезщетението. При това този един-единствен иск за всички тези 5 хиляди души ще бъде безплатен."
Квалифицираните организации основно са неправителствени организации. Комисията за защита на потребителите също ще може да предявява такива искове, стана ясно от думите на Маргаритов.
Една от най-големите НПО – "Активни потребители", е предложила към сега съществуващите искове да бъде добавен още един, който е фигурирал в ГПК до 2017 г., впоследствие е бил отменен, а сега може да бъде възстановен, защото е полезен, уточни Димитър Маргаритов. Според него този механизъм ще даде импулс на неправителствените организации да водят искове срещу нелоялни търговци, застрашили колективния интерес на потребителите.
"На голяма група хора, които са станали жертва на едно и също нарушение от страна на нелоялен търговец."
"Досега много малко потребители са получили обезщетение в резултат на колективни искове. Механизмът в този закон ще доведе дотам, че много по-голям кръг потребители ще имат възможност да получават обезщетение и то не само под формата на пари", обобщи Димитър Маргаритов в предаването "Преди всички".
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..