Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

| Интервю
Снимка: Facebook/voevthemovie

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 годиниВоев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. 

Димитър Воев е един от артистичните символи на българския преход. Поет, музикант, композитор, но преди всичко човек изпреварил времето си, който завинаги остана на 27 години.

Има няколко групи, които активно поддържат жива паметта му, той има много приятели, които го обичат, разказа пред БНР Петър Канев, автор на книгата "Явлението Димитър Воев. Преображение на края на света".

Петър Канев

Изданието е част от по-голям проект, подпомогнат от Национален фонд "Култура".

"Истината плаши, а Воев е изключително честен. Той я назовава така, че всеки да се събуди за нея, да я види през собствената си перспектива, през собственото си сърце и душа. Назовава я гениално. Това плаши хората, които живеят с лъжата, малките душички, както той ги нарича. 

Назовава нещата без цензура, въпреки че е много фин и възпитан човек. Неговият гняв  е саркастичен на моменти.

Воев е свален от сцената още на първия свободен рок фестивал за младежки групи, който се организира в Парка на свободата – днешната Борисова градина. С това още приживе става легенда". 


Кирил Маричков обаче категорично застава зад Воев и музикантите от групата му, разказа Петър Канев в предаването "Хоризонт до обед".

"В крайна сметка те имат изяви, имат студиен албум. В медиите защо не се пускат? Тук са някакви други инструкции".

Воев обаче стана най-неудобен след промените – през 1991-1992 година, смята Канев.

"Той каза, че всъщност нещата не са се променили. Даже са станали още по-зле. Заема обществена позиция, която защитава. Зад него застава една общност, която го подкрепя, защото разпознава нравствената му чистота". 

Днес в Национален студентски дом ще се проведе събитие, посветено на годишнината от рождението на Димитър Воев. На 7 юни група група "Нова генерация" и приятели също ще почетат паметта му.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30