Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блинкън предупреди Китай да не подкрепя Русия за войната в Украйна

Снимка: архив

По време на среща в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк Държавният секретар Антъни Блинкън е предупредил китайския външен министър Ван И Пекин да не предоставя каквато и да е подкрепа на Русия, свързана с нейната инвазия в Украйна.

Срещата идва на фона на напрежение между Вашингтон и Пекин, след като в неделя президентът Байдън   каза в интервю, че САЩ ще защитават Тайван, ако Китай реши да нахлуе.

Позицията на САЩ спрямо Тайван и изявленията на Байдън разгневиха китайците, а Блинкън подчерта , че Съединените щати са ангажирани с поддържането на мира и стабилността в Тайванския проток.

В изявление говорителят на Държавния департамент Нед Прайс каза, че Блинкън отново е повторил, че САЩ осъждат войната на Русия в Украйна и е предупредил, че ще има последици, ако Китай предостави подкрепа на Москва.

Той е подчертал необходимостта от поддържането на отворени линии за комуникация с Пекин, за да бъде намалено напрежението и е подчертал, че  Съединените щати остават отворени за сътрудничество с Китайската народна република там, където интересите им се пресичат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55
Снимката е илюстративна.

Пожар спря високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия

Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността.  От..

публикувано на 28.07.25 в 19:51

По-ниските температури в Гърция не спряха някои от големите пожари в страната

По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..

публикувано на 28.07.25 в 19:45
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае продължаващата война в Украйна

Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..

публикувано на 28.07.25 в 19:41

Квартали на Кюстендил и села в областта минават на воден режим

Въвежда режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села "Пиперков Чифлик" и частично в с. Слокощица. Това обявиха в края на работния ден днес от Общината и оператора "Кюстендилска вода". Не се сочи откога влиза в сила режимът, най-вероятно още от тази вечер. Водата ще се пуска от 6.00ч. до..

публикувано на 28.07.25 в 19:25
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

120 камиона с помощи са влезли в Газа

Влезе в сила обявеното от Израел спиране на военните действия в части от Ивицата Газа за по 10 часа на ден с цел да бъде улеснена доставката на хуманитарна помощ.  Израел обяви "тактическа пауза" в Газа Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Израел обяви, днес че е доставена хуманитарна помощ..

публикувано на 28.07.25 в 18:37

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България"

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Протестиращите се..

публикувано на 28.07.25 в 18:25