Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25 септември се отбелязва като Ден на Добрич

Празник на Добрич през 2021
Снимка: БГНЕС

През 1990 година е взето решение на 25 септември да се отбелязва като Ден на град Добрич. Поводът е 50-тата годишнина от подписването на Крайовския договор през 1940 година, благодарение на който изконната българска територия Южна Добруджа след повече от 25 години под румънска власт се връща отново в пределите на страната ни. На този ден преди 82 години българската армия навлиза във вече освободения Добрич и е посрещната от местното население с цветя, хляб и много радост.

Затова и 25-ти септември става Ден на Добрич и винаги се отбелязва с много почести и празнични събития.

Денят, в който за първи път в Добрич влизат българските войски, след като градът от 1913 година е под румънска власт, от 44-та до 89-та година не е бил отбелязван с подобаващото уважение и преклонение. Причината за това е повече от ясна. След т.нар. демократични промени от 1990 година обаче градът връща старото си име Добрич с Указ на президента и 25-ти септември става официално Ден на Добрич.

"За да разберат вашите слушатели колко трагично е било положението на местните хора ще ви дам пример с това, че са затворени почти всички училища. На местното население е било забранено да говори на български, да пише на български и освен това са сменени имената на улиците", каза за БНР уредникът от Регионалния исторически исторически музей в Добрич Цветан Сашев. 

За предаването "Закуска на тревата" той добави:

"Реално погледнато те са обречени да загубят идентичността си. Между 1913 и 1940 година в региона са преселени 107 хиляди румънски колониалисти. Това са процеси, които започват от 1922 година и продължават до 1940. Ако не беше Крайовският договор, който носи свободата на Южна Добруджа и на Добрич, може би след някое друго десетилетие районът щеше да бъде с румънски профил".

За днешните жители на Добрич е трудно да си представят еуфорията и щастието на този ден, които са изпитвали техните предци, защото не са живели под принуда, не са били част от опитите на румънската власт да пречупят българското в тях, но тогава – през 1940 година цялото население на Добрич, което е около 32 000, излиза на централната улица, за да посрещне българската войска. Неслучайно и именно тази централна улица и до днес носи името „25-ти септември“.  


За Добричката епопея, за великите български пълководци от онова време обаче се знае твърде малко, защото тя, независимо че се сравнява от някои историци с битката при връх Шипка, и до днес остава недостатъчно засегната в учебниците по история. За сметка на това дейността на РИМ в Добрич полага неимоверни усилия да запознава, да учи и да припомня.

"Музеят през тези вече 30 години след 1990 година провежда огромен брой мероприятия като под мероприятия не визирам само изложби. Правят се много конференции, издават се много вестници".

Празничният ден в Добрич ще започне с Панихида и поднасяне на цветя на Военните гробища в Добрич. Там ще бъде изнесен и традиционният за този ден военен ритуал. В 10.30 часа в залата на Художествената галерия ще бъде проведена празничната сесия на Общинския съвет на Добрич. През целия ден в градския парк са предвидени редица забавления за деца, сред които състезателни игри, конкурс за рисунки, сапунена и творческа работилници и други. В 12.00 часа на площад „Свобода“ ще започне празничният концерт на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ с художествен ръководител Стоян Господинов. Концертните изяви с много изпълнители ще продължат в късния следобед, както в градския парк, така и на площад „Демокрация“. И дори и да не успеем да посетим нито едно от събитията, днес със сигурност не трябва да пропуснем да сведем глава пред подвига и усилията и на военни, и на дипломация, за да можем днес в тази част на България да говорим свободно родния си език и да се наричаме българи. Крайовската спогодба е договор, подписан в град Крайова на 7 септември между Царство България и Кралство Румъния. За осъществяването му са съдействали всички велики сили, участващи във Втората световна война, като измежду тях особена тежест при преговорите и крайния резултат имат Германия, СССР и Италия. 

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50