Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветелина Великова препоръчва да правим разходки навън за засилване на имунната система

Д-р Цветелина Великова
Снимка: личен архив

Разходките навън, дори при лошо време, засилват имунната защита. Важни също са редовното хранене и достатъчното часове сън, за да бъдем здрави и да се адаптираме към резките промени на времето, особено осезаеми през този месец. Тези съвети отправи д-р Цветелина Великова, клиничен имунолог в болница „Лозенец“. Тя припомни, че метеорологичните промени се понасят най-трудно от хората със сърдечни проблеми и заболявания на костите и ставите, а за всички останали са предизвикателство за имунитета.
"Промените във времето и на температурите, смяната на сезоните обикновено е предизвикателство за целия организъм, включително за имунната система. Това може да се види най-често при пациенти със сърдечно съдови заболявания", каза за БНР д-р Цветелина Великова.

При застудяване на времето може да се наблюдава едно по-често боледуване на уязвими групи хора - малки деца, хора с различни заболявания.

"Хубаво е, че имаме научна информация по темата и тя е свързана с това, че е необходимо да прекарваме времето навън, дори да няма слънце, да е мъгливо времето и да е неблагоприятно за излизане навън, помага ни да имаме по-добра имунна защита. Това е свързано както със закаляването на организма, така и с това да имаме достатъчно движение навън, за да може нашата имунна система да достигне до всяка една част на тялото. Препоръката е да прекарваме навън, защото ние няма да се разболеем от студеното време - напротив ние се разболяваме от вирусите, а вирусите ги срещаме при контакт с други хора и то в затворени помещения. Излизането навън ни помага ние да имаме по-добра имунна защита".
 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркелите си тръгват, но над 200-300 топлолюбиви птици остават да зимуват

Белите щъркели започнаха традиционната си есенна миграция към топлите страни. До Африка птиците ще изминат над 5000 километра. "На пръв поглед е необичайно, но е нормално, ятата щъркели, а и не само те - хищните птици, пеликаните, да спират вечер за "нощувка" по време на техния прелет на юг . Това са едри птици, които в милионната история..

публикувано на 26.08.25 в 11:11

"Светло бъдеще" за Мраченик, или мотиката като терапия

За трето поредно лято и четвърти пореден лагер в карловското село Мраченик доброволци се вписват в ежедневието на населеното място. Доброволческият проект "Светло бъдеще" се изпълнява по програма "Европейски корпус за солидарност" и ще продължи до 10 септември . С намигане и на шега решихме да наречем тази дейност "светло бъдеще", за..

публикувано на 25.08.25 в 11:17
Роднини и поддръжници на заложниците, държани от

Майки на заложници: Натаняху поддържа войната. Молим се на други да спрат кошмара!

Седмицата в Израел започна с протест заради операцията на премиера Бенямин Натаняху в Газа и страхове за живота на заложниците, държани от признатата от редица държави за терористична организация "Хамас". Това се случва в седмицата, в която министърът на отбраната одобри плана за превземане на град Газа, а делегация на "Хамас" получи от..

публикувано на 21.08.25 в 10:35

Нумизматът Костадин Везьов: Парите са история

Могат ли колекциите от ценни монети и банкноти да разказват историята на една държава? Българин е сред десетте колекционери на национални валути, получили световно признание от най-авторитетната корпорация – NGC , оценяваща и сертифицираща ценните колекции в областта на нумизматиката. Костадин Везьов, родом от Банско, живее в Чикаго..

публикувано на 20.08.25 в 11:04
Юрий Кацаров и Албена Дробачка

"Заповядай в моя свят" - визуални разкази на хора с психични затруднения

От днес до 2 септември в галерията на открито на Столичната община в градинката на "Кристал" може да се разгледа изложбата "Заповядай в моя свят" . 26 табла представят визуални разкази на хора с психични затруднения и разстройства . Без мегаломански амбиции, искаше ни се да го има и познавателния елемент по отношение на психичните..

публикувано на 19.08.25 в 10:34
 Мирослав Григоров

Мирослав Григоров за документалния си филм - "Още сънувам Босна"

Какво прави Българската армия на миротворческите мисии, какво се прави за хората и какво се случва по време на тези мисии - това разкрива Мирослав Григоров от Плевен, който работи над документалния филм "Още сънувам Босна" .  Очаква се премиерата на филма да бъде в края на септември .  "В Босна имам три миротворчески военни мисии, от 1998 г до..

публикувано на 18.08.25 в 12:33

Фарът в Шабла може да се разгледа в Ден на отворените врати

Фарът в Шабла привлича посетители в Ден на отворените врати, който е четвърти в рамките на това лято . "На 18 август през последните години правим отворени врати и фарът става достояние на много граждани. Направили сме вътре малка експозиция – със стар фар от 1934 г., със стари генератори. Хората да разгледат жилищните помещения, да се..

публикувано на 18.08.25 в 10:29