Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методи Савов за съдбата на алпинистите в България

След експедиция "Еверест '84"
Снимка: БТА-архив

Методи Савов е от златното поколение български алпинисти, записали някои от най-големите постижения в тази област. През 1975 г., в свръзка с Иван Вълчев и Спас Малинов, осъществява първото българско изкачване на Айгер (по класическия маршрут). Три години по-късно тримата, заедно с Мария Христова, изкатерват там и японската диретисима. Савов изкачва 4 седемхилядника, а през 1984 г. заминава като оператор на БНТ за Еверест. Той е сред петимата българи, изкачили тогава най-високия връх на планетата по най-трудния път - Западният гребен, постижение, което близо 40 години няма повторение, въпреки опитите на някои от най-силните алпинисти в света. На слизане се налага да прекара една нощ на рекордната височина от 8750 м. Измръзванията, които получава, водят до ампутация на част от стъпалата му. Това му попречва не само да продължи алпийската си кариера, но и да се занимава с професията си, свързана с ходене и носене на техника.

"Това не е олимпийски спорт, но тези, които го практикуват, са като олимпийците. Алпинизмът е много рисков спорт“ - казва пред БНР Методи Савов. Според него има "има стремеж да се обезпамети трудът на алпинистите".

Днес той е на 75 години. Има проблеми с придвижването. През годините получава много отличия, става почетен гражданин на София. През 1991 г. обаче всички звания, дадени преди демократичните промени, са премахнати. Затова не получава и парични стимули. Предлага да бъде създаден Дом на спортиста – място, където да се полагат грижи за онези, коити са отдали живота си в името на българския спорт.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40