"Държавната система в Русия е свръх корумпирана. Институциите са на повърхността, а под повърхността са рушветите, личните взаимоотношения и т.н. Това е една система, в която всички организационни действия в обществото гният и не могат да постигнат ефективност, която се очаква от една цивилизована институционална среда. ... Тази система е доста силна и в България в продължение на 30 години след края на комунизма".
Това каза пред БНР политологът доц. Огнян Минчев от Центъра за регионални и международни изследвания.
"Хората в Русия знаят, че ги изпращат като пушечно месо. Ако професионалната руска армия не успя да се справи по фронтовете на Украйна през изтеклите 7 месеца и през последните няколко седмици беше обърната в бягство, то в каква степен може да се справи една композирана от запасняци армия от хора, които водят цивилен начин на живот и сега за две седмици ще трябва да си припомнят всичко, което знаят за бойното изкуство и да го приложат на бойните полета в Украйна", коментира той реакциите в руското общество след обявената от Путин частична военна мобилизация.
По думите на доц. Минчев наказателни батальони, които са зад гърба на водещата битки армия, са факт, който е потвърждаван от различни източници досега, и всеки, който си позволи да се върне в бягство, бива ликвидиран:
"Тук има и нещо друго, свързано с подобен род наборна армия от резервисти. Режимът в Кремъл с такава армия не би могъл да постигне чудеса. Те са разглеждани като окупационни сили, които да влязат във все още окупираните 20% от територията на Украйна и да наситят тази територия с окупационна мрежа, която по някакъв начин да успява да задържа руския контрол върху нея. Това би било възможно при замразен конфликт. Очевидно, че Кремъл цели това и води политика на замразяване на конфликта".
Според него държавното ръководство на Украйна не би било съгласно с такава "сделка" и руските резервисти, които бъдат "наслагани" в окупираните територии, ще трябва да влязат в реални бойни ситуации, в които дефицитите на руската армейска система ще бъдат проектирани по-ясно.
"Не е възможно на масата на преговорите да бъдат разрешени проблемите, които войната в Украйна постави. Причината е, че ако Европа и Западът не са в състояние да отстоят позициите, които отстояват Зеленски и държавното ръководство на Украйна, това би означавало, че на Русия, макар и по един заобиколен начин, ѝ се показва картбланш да продължава със своите агресивни действия - както в постсъветското пространство, така и в Източна Европа, при благоприятни условия", заяви политологът и добави:
"ЕС и НАТО нямаме друг избор, освен да отстоим по-твърдо позицията си, че режимът в Кремъл трябва да се върне в международно признатите граници на Руската федерация. Ако не отстоим тази позиция, легитимираме възможността един агресивен режим - какъвто е този на Путин - да нарушава цялата съвкупност от международни норми и закони, които се отнасят към суверенитета на нациите, съществуващи в общност".
По думите на доц. Минчев режимът в Кремъл не крие, че цели възстановяването на Руската империя, което е в пряк разрез с всички основни постулати на международното право, че светът се състои от независими нации и суверенитетът и териториалната им цялост не може да бъде поставен под въпрос.
Политологът беше категоричен, че изобщо не става въпрос за влизане на България или друга страна от НАТО да се намесва в този конфликт:
"Никой не застрашава България да се включи във войната. Това са пропагандни формули на хора, които са дълбоко зависими корупционно, идеологически и политически от руската "пета колона" в България и от интересите на Кремъл. Цялата политика на западния съюз досега е насочена към създаване на предпоставки за помощ на Украйна, за да може тя да се справи с руската агресия. За да не се налага намеса на сили на Атлантическия съюз, което би превърнало войната във война между Русия и евро-атлантическия съюз".
Интервюто на Диана Янкулова с Огнян Минчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Във Великобритания пъбове, клубове и ресторанти ще могат да остават отворени до ранни зори като част от опитите на управляващите лейбъристите за стимулиране на икономическия растеж, съобщи в ексклузивен материал вестник Гардиън". Според критиците обаче това ще доведе само до повече пиянски изстъпления. Британските министри продължават да..
Реките Янтра и Белица вдигнаха сериозно нивата си тази нощ и около 5 часа достигнаха критични стойности за разлив и наводнения във Велико Търново, Килифарево и Дебелец. На рисковите точки в най-ниските части на Велико Търново има дежурства от противопожарната служба. Няма залети жилищни имоти и пострадали паметници на културата, заяви за БНР..
Най-сигурният начин да се обменят левове в евро е през банковата система . Така няма никакви рискове и никакви разходи . Това ще генерира положителен ефект в икономиката от почти 1 милиард лева. Това обясни в интервю за БНР доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България и заместник-председател..
" Тези непрекъснати атаки срещу Васил Терзиев , а и срещу Благомир Коцев, който все още е в ареста – транспортна стачка, сега и кризата с боклука, всъщност те само надуват рейтинга на г-н Терзиев ". Това мнение изказа пред БНР Владислав Панев от клуб "Ускорение". "Това се вижда в София. Вижда се, че хората са обединени от тази криза ...
Една трета от всички директорски позиции и в управителните органи на публични дружества трябва да са жени. Това предвиждат промените в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, които народните представители ще обсъдят на първо четене. Промените в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете е точка първа в дневния ред на депутатите. С..
Националният борд по водите ще обсъди мерки за справяне с безводието в страната. Това е второто заседание на борда, след създаването му през септември. Вече стана ясно, че за належащи ремонти на ВиК инфраструктурата в различни райони на страната са необходими 3,7 милиарда лева, а правителството предложи на парламента промяна в държавния..
Президентите на 11 страни от Европейския съюз, сред които и българският държавен глава, се събират тази вечер в Естония за двудневна среща на държавните глави от групата "Арайолуш". Форматът за политически диалог е създаден през 2003 година. В него участват президентина парламентарни републики от Европейския съюз, които обсъждат актуални въпроси от..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..