Фестивалът “Минало не минало” събира различни поколения творци в сферата на литературата, киното, визуалните изкуства и музиката, както и историци. Това с случва от вчера в Центъра за съвременни изкуства „Топлоцентрала“. Той ще продължи до 2 октомври.
Всички осъзнаваме колко от отминалите исторически събития са останали в нас и са задръстили телата ни, обясни Диана Иванова пред БНР. " Нашите тела носят много знаци, които дори не разпознаваме. Има нужда от нови подходи, за да се оттласнем и заедно с историята и да вървим напред. Част от нас е заседнала и хем сме в старото, хем сме в новото. Не можем да свържем двете неща".
Весела Ножарова е главен куратор на този фестивал, който се организира по инициатива на Столична община. "Чрез изкуство може да съпреживеем, подредим и осъзнаем по някакъв начин това, което се е случило в миналото".
Много колеги през последните години се интересуват от темата, обясни тя. "Има бум в документалното кино, в интердисциплинарните практики. Много млади визуални артисти работят с архиви и с документи. Стори ми се подходящо всички тези културни и художествени опити да бъдат събрани в рамките на 4 дена".
Целият фестивал е подреден на принципа на майсторски класове на отделни артисти, индивидуални лекции или представяния под формата на прожекции и музикални концерти. Има различни модули.
Специален акцент е включването на гарнизонното стрелбище – едно място, което е посветено на страданието и жертвата в българската история, поясни Весела Ножарова. "То е абсолютно непознато и не е натоварено с изложбен живот или културен контекст. Там е разположена част от изложбата".
Диана Иванова ще направи днес експериментален уъркшоп „Наследеното неудобство - децата и държавна сигурност". "Една част от нас са били деца по времето, в което действа държавна сигурност. Интересен е начинът, по който това остава в нашите тела. Нека отидем отвъд говоренето. То понякога ни задръства. Започваме да дискутираме още преди да сме осъзнали какво преживяват нашите тела. Говорим преди да сме разбрали какви чувства има в нас, когато наблюдаваме нещо. Изкуствата не са решение на проблема, но са съпътстващи форми. Изкуството не може да направи това, което може една изследователска комисия, но то може да достигне до по-широка публика и да отвори други сетива. Всички ние сме част от тази травма".
Цялото интервю на Ирина Недева с Весела Ножарова и Диана Иванова може да чуете в звуковия файл.Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..