Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЕВР определи 233,36 лв. за MWh цена на газа за октомври, поевтинява с 34%

Снимка: Алами/Ройтерс

Природният газ поевтинява с около една трета от днес. КЕВР определи цената на синьото гориво за октомври на 233,36 лв. за мегаватчас.

Ключов фактор за понижението със 120 лв. на цената за октомври са започналите от днес доставки по газовия интерконектор "България – Гърция", посочват в писмо от енергийния регулатор.

За септември утвърдената от регулатора цена беше 353,21 лв. за мегаватчас, което означава, че цената на природния газ за м. октомври е по-ниска с близо 34%.

Утвърдената от КЕВР цена е под прага от 250 лв./MWh, над който българският бизнес настояваше за получаване на компенсации.

За първи път КЕВР е включила в ценовия микс цялото количество природен газ по дългосрочния договор с Азербайджан, на цени, залегнали в договора. Тези количества покриват около една трета от потреблението на страната и имат определящо значение за намаляването на цената на синьото гориво за октомври.

По-рано председателят на КЕВР Иван Иванов коментира факторите за намалението на цената.

"Азерският газ - на годишна база 1 милиард кубични метра, е доставен по договорни цени от 2013 година, които са изключително изгодни за България. Втората причина е намаляване на цената на нидерландската борса близо наполовина спрямо цената, която беше през август, която формира тази висока цена през септември. Опасявайки се европейските търговци на природен газ, че цените ще се покачат изключително много, те закупиха природен газ, от който в момента се мъчат да се освободят, защото цените падат и колкото повече този газ е тяхна собственост, толкова повече се обезценява".

Иван Иванов каза още, че точната цена, по която ще се продава газът през този месец, енергийният регулатор ще определи късния следобед. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стармър под натиск да се намеси в ескалиращия спор между Тръмп и Би Би Си

Британският премиер Киър Стармър беше призован да се намеси в спора между Доналд Тръмп и Би Би Си, след като американският президент засили заплахите си да съди корпорацията.  В разговор с репортери на борда на Air Force One в петък вечерта, Доналд Тръмп заяви, че ще съди корпорацията за „между 1 и 5 милиарда долара вероятно някъде следващата седмица“,..

публикувано на 15.11.25 в 23:00
Салвадор Ия

Нови мерки в Каталуния за съживяване на селските райони

Правителството в Каталуния обяви нови мерки за съживяване на селските райони в областта. Предвиждат се преки инвестиции и данъчни облекчения за млади семейства. Властта ще отпусне 20 милиона евро за купуването на 100 социални жилища в общини с по-малко от 2000 жители. Това обяви каталунският премиер Салвадор Ия на среща с кметовете на 300 населени..

публикувано на 15.11.25 в 22:56

Каските стават задължителни за скиорите в Италия

Със сезон 2025/2026 в Италия каските стават задължителни за всички скиори, включително възрастните.  За тези, които не носят каска, глобата е от 150 евро, а в някои случаи може да се отнеме ски картата. Смята се, че това е епохално въведение, както когато през 2000 година носенето на каска стана задължително за възрастни на мотопеди.  От занимаващите..

публикувано на 15.11.25 в 22:36

ЕС подготвя отстъпки в правилата за ИИ

Европейският съюз се готви следващата седмица да започне да отстъпва от ключови правила за изкуствения интелект и защитата на данните, които срещат силна съпротива от двете страни на Атлантическия океан.  Като част от усилията за намаляване на бюрокрацията за европейските компании, които се борят срещу конкуренцията от САЩ и Китай, този ход..

публикувано на 15.11.25 в 22:20

Гърция налага мита на всички стоки, пристигнали от Китай

Съгласно новата митническа политика на Евросъюза, Гърция ще започне да налага мито от 2 евро на всеки малък пакет, който пристига от Китай. Досега стоките на стойност до 150 евро не се облагаха с мита. От началото на следващата година за всички стоки, които пристигат от популярните платформи ще се облагат с 2 евро дори и стойността им да е под..

публикувано на 15.11.25 в 22:19

Протести на лекари и учители в Испания

Над 3000 души в бели престилки проведоха протестно шествие в столицата, за да поискат специален закон за статута на медицинската професия. Лекарите настояват за намаляване на максималното седмично работно време и по-добри условия за дежурства. Освен това искат  справедливи разпоредби за пенсиониране, които позволяват ранно и частично доброволно..

публикувано на 15.11.25 в 22:14

Силни валежи нанесоха щети в италианската област Лигурия

Лошо време връхлетя италианската област Лигурия.  За жертви и пострадали не се съобщава. Непрекъснати валежи и силен вятър при оранжев код, нанесоха щети в централната и западна част на област Лигурия. В областта, притисната между морето и Апенините, при сблъсъка на югоизточения вятър със студения северен фронт се създадоха и условия за образуване..

публикувано на 15.11.25 в 21:42