Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Еликсир за потентност" - чудата отвара за радост от живота по шведски

Кой би могъл да си помисли, че две стари госпожици, на 72 и 79 години, могат да въртят по пощата търговия с изобретения от тях еликсир за потентност?

Със сигурност Карин Брюнк Холмквист, която е написала романа "Еликсир за потентност".

"В този роман, който се разпростира на не повече от 200 страници, скандинавската наивност и детското отношение към света просто искрят. Хуморът кара читателя да се превива от смях", казва скандинавистът и преводач Анюта Качева в интервю за БНР.  

Книгата е излязла през 1997 г., но все още води класациите на най-забавните книги в Швеция.

Анюта Качева    Снимка: БНР

В тази книга, наситена с топли емоции, действието се развива в малко селце. Историята разказва за сестрите Елида и Тилда Свенсон и живота им в родния им дом. Откакто са се родили, в къщата не са правени никакви промени. Също толкова неизменчиво е и ежедневието на възрастните дами. Това обаче коренно се променя, когато до тях се нанася нов симпатичен съсед.

Сестрите Свенсон забелязват, че съседът им използва някаква чудата отвара, която не само стимулира растежа на градинските му растения, но и засилва размножителните инстинкти в околните животни. След като лично изпробват и установяват ползотворния ефект и върху хора, Елида и Тилда започват съвместен бизнес с еликсир за потентност, който разпространяват по пощата.

"Това е книга, която дава радост от живота. Дава ти усещането, че винаги можеш да започнеш не отначало, че можеш нещо да промениш. Че промяната не е свързана с някакви големи неща. Тя е свързана просто с най-дребни детайли - песен на птица, или нещо красиво - малък камък, който намериш. С тези дребни неща, които могат да те накарат да спреш, да направиш една духовна почивка и да разбереш, че има много други неща", подчертава Качева.

Карин Брюнк Холмквист има шарена кариера - занимавала се е с местна политика, социална психология, била е асистент на магьосник и модел на бельо.

"Самата писателка дебютира на 52-годишна възраст (с единствената ѝ стихосбирка), става известна писателка на 60. Пише за хора като Тилда и Елида, които на пръв поглед са напълно незабележими, но в много отношения формират гръбнака на нашето общество. Прекрасните ѝ героини са възрастни хора с прост живот в шведската провинция, но са горди и щастливи от живота, който водят. Много трудно се влияят от всички нови неща. Тоалетната е отвън и трябва да се излиза и през зимата и късно през нощта", разказва Анюта Качева.  

"Не мисля, че в Скандинавия правят разлика между това да си млад и стар, не говорим за физическата възраст, говорим за духовното присъствие в живота. Ако търсите наистина някъде деца на света, трябва да отидете в Скандинавия. Те наистина живеят като децата на света. Тази тяхна наистина наивност и практическа простота, са типични както за техните взаимоотношения, така и за скандинавския дизайн - там всичко е изчистено, всичко е светло, всичко е красиво. И най-вече - красотата е държавна политика и това е едно от нещата, които възпитават хората", коментира преводачката в предаването "Изотопия".

Запитана какво е за нея свободата, шведската писателка споделя, че това е празният лист, защото няма нищо по-красиво и вдъхновяващо от един неизписан лист, допълва Анюта Качева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
   
Снимки: изд. "Ентусиаст", Иван Нотев 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18
Снимката е илюстративна

32-те думи на Надие Карагьозова от Кубрат, с които учи децата на добродетели

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" .  "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..

публикувано на 19.04.25 в 09:00
Бианка Илич

Бианка Илич: Вярата ми помогна да осъзная истинските си суперсили

Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки.  "..

публикувано на 18.04.25 в 16:28

Десислава Божилова: От един удар усещам кога мачът е спечелен или загубен

В събота започва поредното световно първенство по снукър, на което ще има авторитетно българско присъствие. Десислава Божилова е избрана за съдия на финала на 4-5 май, като преди това ще ръководи и други срещи от шампионата. Както признава и президентът на нашата федерация, това е най-значимото събитие в историята на българския снукър.  Десислава е..

публикувано на 18.04.25 в 12:55

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17