Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Еликсир за потентност" - чудата отвара за радост от живота по шведски

Кой би могъл да си помисли, че две стари госпожици, на 72 и 79 години, могат да въртят по пощата търговия с изобретения от тях еликсир за потентност?

Със сигурност Карин Брюнк Холмквист, която е написала романа "Еликсир за потентност".

"В този роман, който се разпростира на не повече от 200 страници, скандинавската наивност и детското отношение към света просто искрят. Хуморът кара читателя да се превива от смях", казва скандинавистът и преводач Анюта Качева в интервю за БНР.  

Книгата е излязла през 1997 г., но все още води класациите на най-забавните книги в Швеция.

Анюта Качева    Снимка: БНР

В тази книга, наситена с топли емоции, действието се развива в малко селце. Историята разказва за сестрите Елида и Тилда Свенсон и живота им в родния им дом. Откакто са се родили, в къщата не са правени никакви промени. Също толкова неизменчиво е и ежедневието на възрастните дами. Това обаче коренно се променя, когато до тях се нанася нов симпатичен съсед.

Сестрите Свенсон забелязват, че съседът им използва някаква чудата отвара, която не само стимулира растежа на градинските му растения, но и засилва размножителните инстинкти в околните животни. След като лично изпробват и установяват ползотворния ефект и върху хора, Елида и Тилда започват съвместен бизнес с еликсир за потентност, който разпространяват по пощата.

"Това е книга, която дава радост от живота. Дава ти усещането, че винаги можеш да започнеш не отначало, че можеш нещо да промениш. Че промяната не е свързана с някакви големи неща. Тя е свързана просто с най-дребни детайли - песен на птица, или нещо красиво - малък камък, който намериш. С тези дребни неща, които могат да те накарат да спреш, да направиш една духовна почивка и да разбереш, че има много други неща", подчертава Качева.

Карин Брюнк Холмквист има шарена кариера - занимавала се е с местна политика, социална психология, била е асистент на магьосник и модел на бельо.

"Самата писателка дебютира на 52-годишна възраст (с единствената ѝ стихосбирка), става известна писателка на 60. Пише за хора като Тилда и Елида, които на пръв поглед са напълно незабележими, но в много отношения формират гръбнака на нашето общество. Прекрасните ѝ героини са възрастни хора с прост живот в шведската провинция, но са горди и щастливи от живота, който водят. Много трудно се влияят от всички нови неща. Тоалетната е отвън и трябва да се излиза и през зимата и късно през нощта", разказва Анюта Качева.  

"Не мисля, че в Скандинавия правят разлика между това да си млад и стар, не говорим за физическата възраст, говорим за духовното присъствие в живота. Ако търсите наистина някъде деца на света, трябва да отидете в Скандинавия. Те наистина живеят като децата на света. Тази тяхна наистина наивност и практическа простота, са типични както за техните взаимоотношения, така и за скандинавския дизайн - там всичко е изчистено, всичко е светло, всичко е красиво. И най-вече - красотата е държавна политика и това е едно от нещата, които възпитават хората", коментира преводачката в предаването "Изотопия".

Запитана какво е за нея свободата, шведската писателка споделя, че това е празният лист, защото няма нищо по-красиво и вдъхновяващо от един неизписан лист, допълва Анюта Качева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
   
Снимки: изд. "Ентусиаст", Иван Нотев 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04