Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как частно лечебно заведение ще функционира като Национална детска болница

Неразбориите около построяването на национална детска болница продължават
Снимка: БГНЕС
Отказва ли се държавата от създаването на Национална детска болница и има ли по света национална детска болница, която да е изцяло частна - тези въпроси поставя председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Иван Литвиненко, докато обществеността очаква решението на здравното министерство дали има необходимост от създаването на частна детска болница в София и дали да предложи за одобрение внесен вече инвестиционен проект, а той се казва "Мама и аз“ и е разработен от дружеството "Търговска лига - Глобален аптечен център“.

Същият инвеститор е собственик на няколко кардиологични болници у нас и имаше намерение да строи голяма болница в Казичене, но получи отказ по времето на предишното редовно правителство. От дружеството определят проекта като необходим и твърдят, че той не отменя, а подпомага и съкращава времето до създаването на Държавна национална детска болница. От гражданската инициатива "За истинска детска болница“ също реагираха с притеснение как частно лечебно заведение ще функционира като Национална детска болница.

Многопрофилна болница за активно лечение с 413 легла, дейности в 29 медицински специалности и 4 клинично-диагностични структури  - това представлява проектът на дружеството "Търговска лига“, според представените в здравното министерство документи. Бъдещото лечебно заведение ще се намира в началото на столичния булевард "Г.М.Димитров" и ще се казва "Мама и аз“.  

В писменo обръщение към българските семейства, публикувано в изданието "24 часа“ в края на миналата седмица, инвеститорът определя намерението си като благородно и искрено, с цел да се направи нещо модерно в служба на децата и родителите.  

Главният изпълнителен директор Таквор Бохосян припомня, че България е единствената държава в Европейския съюз, която няма специализирана национална детска болница и аргументира готовността на Търговска лига да носи тази отговорност. 

По какъв начин една хипотетична частна болница ще бъде направена така, че да може да функционира като национална, пита Надежда Цекулова, член на Националната гражданска инициатива "За истинска детска болница“. Организацията обединява хора, които искат от държавата модерна национална болница, осигуряваща комплексна и пълноценна грижа за децата:

"Да функционира като национална болница означава да поема най-тежката патология от много региони в страната, да има заболявания, които да се лекуват само в тази болница. В същото време да може да осигурява спешна и ефективна грижа за пациентите под 18 години на територията на София".

От "Търговска лига" твърдят, че са получили предварителна подкрепа за проекта за детска болница от 3 големи политически сили, които ще участват в следващия парламент. В нова публикация на сайта на дружеството се отправят специални поздрави към служебния министър д-р Асен Мeджидиев и всички "разумни" юристи, лекари и общественици за техните "сдържано-положителни първи изяви относно голямата необходимост от проекта "Мама и Аз“ в София и неговата перфектна законосъобразност".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Елена Бейкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04