Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скъп и неизбежен – нов дълг в хазната

Снимка: Георги Цветков, БНР

102 750 000 лева нов дълг са поети под формата на държавни ценни книжа със срочност десет години и половина. Това е сухата статистика от аукциона на 3 октомври, където бяха предложени книжа за 200 милиона лева, но не бе проявен достатъчно инвеститорски интерес към цялата емисия. Седмица по-рано едвам бе преминат прагът на обема на емисията, но поръчките не бяха одобрени в цялост – изводът, по-скъп дълг, нисък инвеститорски интерес.  

В новия епизод на подкаста „На всяка цена“ управляващият директор на MK Brokers Николай Ваньов коментира, че това е очакван развой на събитията. „Поради няколко причини: на първо място, банките вече виждат достатъчно възможности, за да инвестират своите свободни ликвидни средства. Другият голям играч на пазара на държавни ценни книжа (ДЦК) – пенсионните фондове, със сигурност са в изчаквателна позиция поради сериозните загуби, които реализираха от началото на годината“, обясни Ваньов, според когото при част от банковите групи у нас с чуждестранна собственост има изтегляне на ликвидност в посока банката – майка. Анализаторът припомни, че БНБ се е намесила в подобна ситуация в началото на кризата с коронавируса и не изключи нов ход от страна на централната банка.  


Кратки емисии ДЦК и/или външен пазар 

Поемането на допълнителни задължения е необходимо заради предстоящите падежи, както и за покриване на разходите за помощи за бизнеса и за най-уязвимите групи от населението през зимата. Лимитът на нов дълг за годината е 10,3 млрд. лева, като над 2 млрд. лева вече са поети от вътрешния пазар и 2,25 млрд. евро – от външния пазар. „Когато има нов парламент, независимо каква ще е продължителността на живота му, трябва да се потърси увеличаване на дълговия лимит“, смята Ваньов. 

Според него по-разумно е страната ни да премине към сконтови краткосрочни емисии на вътрешния пазар или отново да излезе на външните пазари. Осъществената емисия от 2,25 млрд. евро през септември е успешна, макар и по-скъпа, смята пазарният анализатор. 

По думите на Ваньов, финансовото министерство е възприело изчаквателна позиция през май, когато други държави са успели да наберат дългов ресурс от международните пазари при сравнително по-добри условия. „С осъществената емисия практически ресурсът за дълговото погашение през май е осигурен“, коментира анализаторът, но предупреди, че по този начин не се решават всички дългови проблеми на хазната.  

Според него бюджетното салдо трябва да се балансира чрез кратки емисии на вътрешния пазар, „които са отдавна позабравен инструмент“, както и да се помисли за нова емисия на външните пазари, която може да се окаже с по-благоприятни условия при правилно претеглен матуритет от вътрешни емисии.  


Пикът на високите лихви – обозрим, но ни е нужно търпение  

Овладяването на инфлацията е приоритет номер едно на централните банки, заради което започна и сериозното повишаване на лихвите (след като бяха прекратени програмите за стимулиране на икономиката чрез изкупуване на дългови книжа). Според Николай Ваньов, наближава моментът, в който централните банки вече ще започнат да намалят темпото на увеличаване на лихвите. Пример за това е Австралия, където ръстът на основните лихви е по-нисък спрямо очаквания. 

Интересен пример е Великобритания, коментира пазарният анализатор, където покачването на лихвите се съчетава с програма за изкупуване на дългови книжа. „Не е изключено ЕЦБ в някакъв момент да прибегне до същия ход. Възможно е през октомври да има ново сериозно покачване със 75 базисни на лихвените равнища (jumbo hike), но не вярвам след това да последва ново. Франкфурт чака момента да натисне бутона за спиране на покачванията“, коментира още Ваньов.  

Как лихвената политика на централните банки влияе върху потребителския портфейл и каква е ролята на руската война в Украйна върху дълговите пазари – това са само част от въпросите, повдигнати в новия епизод на подкаста „На всяка цена“.  

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07