Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успешна ли е образователната реформа за профилиране - погледът на един зрелостник

За хората, технологиите и реформите в образованието

Педагогиката прави една технология добра, или защо може да се прегрее с технологиите

Снимка: Pixabay

Ученичката в 12-и клас в Американския колеж Катерина Христова се обърна към медиите с критики за образователната реформа, която профилира учениците след 10-и клас.

Според Христова преди години МОН е предприело "доста непрактична и недалновидна образователна реформа, която предвижда форсирано покриване на общото образование до 10 клас", а пътят след това се стеснява в специализиран коридор.

"Тази реформа сякаш не е успешна, тази липса на гъвкавост."

Ученичката е на мнение, че на 15-16 години трудно се взема решение за професионална ориентация.

"Вярвам, че тази реформа не притиска само мен, а и много хора като мен. Някои вземат много категорично решение на 16, след това се озовават в един "затвор" от тяхното решение", обясни тя в интервю за БНР.

Катерина Христова уточни, че изборът на профил в българското средно образование впоследствие може да ограничи кандидатстването в различни университети в чужбина.

Затова има и подем на бизнеса с курсове и школи, които са извънкласни, смята зрелостничката.

"Проблемът с тази реформа е, че и тя беше направена на парче. Друга цел на тази реформа беше да се даде избор на учениците. Когато нямаше възможност за това профилиране, доста ученици мечтаеха. Въпросът е да се провери доколко това профилиране върши работа на учениците", коментира в предаването "Хоризонт до обед" философът Иван Господинов.

"Може да се прегрее с технологиите. Те сами по себе си не са панацея. Въпросът кога технологиите пречат на образованието е хубав въпрос, който да си задаваме с учителите, за да сме по-внимателни с употребата на технологиите", посочи Господинов преди международната конференция "Двете лица на технологиите – стрес и прогрес", организирана от платформата за видеоуроци Khan Academy.

Педагогиката прави една технология добра. Много е важно учащите посредством технологиите да придобият усещането за добър учител, изтъкна от своя страна Розалина Лъскова, изпълнителен директор на "Образование без раници".

Образователните технологии не трябва да са самоцел, смята самият Салман Кан, основател на платформата "Кан Академи".

"Човешкият елемент винаги ще бъде много важен."

Трите гледни точки чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26