Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешна ли е образователната реформа за профилиране - погледът на един зрелостник

За хората, технологиите и реформите в образованието

Педагогиката прави една технология добра, или защо може да се прегрее с технологиите

Снимка: Pixabay

Ученичката в 12-и клас в Американския колеж Катерина Христова се обърна към медиите с критики за образователната реформа, която профилира учениците след 10-и клас.

Според Христова преди години МОН е предприело "доста непрактична и недалновидна образователна реформа, която предвижда форсирано покриване на общото образование до 10 клас", а пътят след това се стеснява в специализиран коридор.

"Тази реформа сякаш не е успешна, тази липса на гъвкавост."

Ученичката е на мнение, че на 15-16 години трудно се взема решение за професионална ориентация.

"Вярвам, че тази реформа не притиска само мен, а и много хора като мен. Някои вземат много категорично решение на 16, след това се озовават в един "затвор" от тяхното решение", обясни тя в интервю за БНР.

Катерина Христова уточни, че изборът на профил в българското средно образование впоследствие може да ограничи кандидатстването в различни университети в чужбина.

Затова има и подем на бизнеса с курсове и школи, които са извънкласни, смята зрелостничката.

"Проблемът с тази реформа е, че и тя беше направена на парче. Друга цел на тази реформа беше да се даде избор на учениците. Когато нямаше възможност за това профилиране, доста ученици мечтаеха. Въпросът е да се провери доколко това профилиране върши работа на учениците", коментира в предаването "Хоризонт до обед" философът Иван Господинов.

"Може да се прегрее с технологиите. Те сами по себе си не са панацея. Въпросът кога технологиите пречат на образованието е хубав въпрос, който да си задаваме с учителите, за да сме по-внимателни с употребата на технологиите", посочи Господинов преди международната конференция "Двете лица на технологиите – стрес и прогрес", организирана от платформата за видеоуроци Khan Academy.

Педагогиката прави една технология добра. Много е важно учащите посредством технологиите да придобият усещането за добър учител, изтъкна от своя страна Розалина Лъскова, изпълнителен директор на "Образование без раници".

Образователните технологии не трябва да са самоцел, смята самият Салман Кан, основател на платформата "Кан Академи".

"Човешкият елемент винаги ще бъде много важен."

Трите гледни точки чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51