Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Кирков:

Европейските регулации за киберсигурност са важни, но частните потребители остават "в сянка"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През септември Европейската комисия представи предложение за нов законодателен акт за киберустойчивост с цел защита на потребителите и предприятията от продукти с недостатъчно добра киберзащита. С него се въвеждат задължителни изисквания за киберсигурност за продуктите с цифрови елементи през целия им жизнен цикъл. Актът е предвиден още в Стратегията на Европейския съюз за киберсигурност от 2020 година. Той прехвърля отговорността за добрата защитеност на устройствата и софтуера там, където ѝ е мястото - сред онези, които пускат продуктите на пазара, подчерта еврокомисарят за дигитализацията Маргрете Вестагер.

Октомври преминава под знака "Европейски месец за киберсигурност". Темата тази година включва софтуера за изнудване и фишинга - две основни линии на киберзаплахите.

Европейският акт за киберустойчивост внася много логични изисквания, но те са много и най-вероятно това ще направи Европа по-изолирана от останалия свят. Може да се наложи да бъдат произвеждани различни версии на приложения, телефони и компютърни системи, коментира в подкаста за изкуствен интелект "Черната кутия" д-р Александър Кирков, ръководител на Научноизследователската лаборатория по кибернетична сигурност в УниБИТ и консултант на европейската агенция за киберсигурност ENISA.

Експертът коментира също значението и прилагането и на Директивата за мрежова и информационна сигурност (NIS) и разликите между нея и Акта за киберустойчивост..

Европейските регулации са важна стъпка за защита на икономическите оператори и административната сфера, а обикновените потребители на дигитални услуги остават по-назад в областта на киберзащитата, въпреки че хакерските атаки срещу тях също не са малко. В България има много инциденти, при които са изтеглени пари на обикновени граждани, има такива, на които спомени от целия живот - всички снимки са унищожени; други са изнудвани за пари чрез криптовируси. Частните лица засега остават "в сянката" на тези мерки и се налага да прилагат повече усилия за лична защита.


Каква е законовата база за защита на личното ни пространство и има ли механизъм за реална защита? Какво е важно да знаем, за да предпазим личното пространство на децата ни във виртуалната среда? Какви системи се разработват срещу масовото събиране на данни за потребителите през големите операционни системи?

Чуйте повече от д-р Александър Кирков във втория епизод от третия сезон на подкаста "Черната кутия".

Всички епизоди на "Черната кутия" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17