Великотърновските деца четат книги на хартия и това не е от днес или от вчера. За шеста година Регионалната библиотека "Петко Славейков“ проведе кампанията си "Ела в библиотеката“, с която насърчава интереса на децата и младежите към книгите. По този начин организаторите провокират подрастващите да четат и да обогатяват своята култура и грамотност.
Най-любознателни към книжките са децата от първи до четвърти клас. Децата са най-редовните читатели в Регионалната библиотека, казва библиотекарката Ралица Чешмеджиева:
"Нашите наблюдения са, че те никога не са прекъсвали интереса към цветните и хубави детски издания. Обясняваме си го със семейната среда, с влиянието на учителите, с първите трепети покрай списъците за лятно четене, които децата получават, вълнуват се, че ще четат за първи път произведения, пишат своите читателски дневници. Отдаваме го на комплексна работа между семейство, учители и библиотечни специалисти“.
Най-четящото дете на Велико Търново е първокласникът Владислав Каинов от Средното училище "Емилиян Станев“, който през лятната ваканция, още преди да стане ученик, е заел и прочел от библиотеката 111 книжки и получи награда преносим компютър:
"Хубаво ми е да чета, за да мога да се справям по-добре в училище. Любима ми стана за книгата за костенурчето Франклин и мечето Рошко, защото е голям приятел на Франклин и е много добро мече. От малък мама и тати ми четат и после започнах аз да чета. Книжките разкриват нови светове и нови думички. Развиваме така мозъка си, ставаме по-добри, по-любознателни и по-умни“.
С 34 книги от библиотеката през ваканцията е обогатила света си шестокласничката Ваяна Николова и е най-четящото дете във възрастовата група от 11 до 13-години във Велико Търново. Момичето с красивите и дълги плитки и лъчезарна усмивка е цигуларка и дели времето между музиката и четенето.
Фентъзи романите са любимото четиво на най-четящата девойка във Велико Търново. Дванадесетокласничката Деница Владева учи кетъринг в Професионалната гимназия по туризъм "Д-р Васил Берон“. През ваканцията е взела и прочела от библиотеката 68 книги:
"Мога да се потопя в един друг свят и в една друга реалност, да избягам от ежедневието и понякога от скуката. Много ми харесва, когато вляза в библиотеката и усетя това ухание на книгите. Много обичам, когато взема стара книга, да я помириша, има толкова хубаво ухание. Ние, по-младите, най-често си прекарваме времето в Тик-Ток, в социалните медии, постоянно сме там и сме свикнали постоянно да скролваме. Има видеа, които са по двадесетина секунди, като мозъкът ти не може да се фокусира в нещо по-дълго. Книгите ме вадят от този свят“.
Абитуриентките Жанет Георгиева, Виктория Даалиева, Михаела Чолакова, Стела Тодорова и Деница Косева са приятелки от училище, но вместо да се събират по кафенетата, го правят в библиотеката. Със своя своеобразен "Литературен клуб” петте момичета с ярко червило и цветни чорапи, с червени кичури в косите и пиърсинг на носа са доказателство, че библиотеката е място не само за четене на книги, но и благоприятна среда за срещи и контакти:
Общо 28 награди бяха връчени в тазгодишната кампания "Ела в библиотеката“.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..
Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив. Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума. Първите реставрационно-консервационни дейности там..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
"Прокуратурата е независима! Движението за права и свободи няма нищо общо с прокуратурата". Това заяви пред БНР Ерол Мюмюн, кмет на Кърджали,..