Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отново заедно" - изложба на бивши възпитаници на ПГИИ "Николай Райнов" София

Снимка: ПГИИ

Под надслова "Отново заедно" от 07.10. до 04.11.2022 година Профилирана гимназия за изобразителни изкуства "Проф. Николай Райнов“ съвместно с РИМ - София ще проведе обща изложба на свои възпитаници от 1992 година до днес в “Триъгълната кула на Сердика”.

"За 30 години постигнахме една приемственост и едно възходящо развитие". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" проф. Здравко Маринов, основател на гимназията и втори нейн директор:

"Училището постави своето начало в едно романтично време, в началото на прехода и тогава еуфорията беше най-различна, на най-различни нива, в областта на културата и в областта на политиката, както и на социалното развитие. Всъщност доста интересно беше началото на това училище. Бяхме една група художници, обединени в едно сдружение "Уникат“ към Съюза на българските художници, което се беше опитало и беше създало една особена структура към едно от софийските училища за едно профилирано обучение по изобразително изкуство там и което правеше своите първи стъпки. Освен всичко друго това беше и първото в България училище, което имаше училищно настоятелство, което училищно настоятелство събираше по някакъв начин пари и от дарения, и от лични средства, за да се осигури едно ново образование в тази посока".

"Гимназията привлича все повече млади хора", коментира пред БНР директорът Руслан Драгостинов:

"Училището носи духа на времето, в което е живял и творил проф. Райнов. Имаме витражи в училището, има стенописи, има емблематични знакови послания, които дават възможност на учениците да се чувстват в една художествена среда, въпреки че училището е на много години, тъй като преди да бъде промишлен учебен център, е било училището на квартал "Малашевци“. То в момента има втори свой живот, защото преминава в съвремието ни със стаите с електронните дъски, с цялата дигитализация, която изисква новото време. Благодаря за това и на моя предшественик госпожа Галина Генчева, която е третият директор на училището".

"Всъщност ПГИИ "Николай Райнов" е първата гимназия със специалност "Компютърна графика“, обясни Антон Николов, преподавател по живопис, графика и история на изкуството:

"След това по наш проект, който беше даден от министерството, се опитаха Пловдив, Варна, Враца да направят паралел, но всъщност ние сме единствената гимназия и досега и това е много интересно, защото някои от учениците идват точно заради компютърната графика, защото ги привлича тази специалност и те завършват с трета степен компютърен график, което е колежанската степен. Те се реализират много лесно и то направо след завършване на гимназията. Имаме много такива примери на наши ученици, които започнаха работа веднага. Разбира се, някои от тях си продължиха образованието си, дори работейки".

"Училището дава една много добра платформа на децата, дори и на тези, които нямат изявени творчески импулси, защото ние трябва да си дадем сметка, че в едно училище за художници, в едно рисувателно училище, в едно музикално училище не всички се реализират професионално в тази област", отбеляза Диляна Джибирова, преподавател по български език и литература и автор на сайта на гимназията:

"Аз имам привилегията да общувам с ученици, които са в процес на изграждане на свой естетически вкус. Бидейки възпитаници на художествено училище, те търсят и формират себе си не само като творци, но и като хора с една по-висока степен на естетика. Аз смятам, че естетиката и етиката са в едно смислово пространство и си подават ръка. Имам привилегията да бъда преподавател в една творческа среда и да се радвам на едно израстване на възпитаниците, което виждам по тяхната реализация, че те са съумели да работят с езиците, които са научили в гимназията. Някои от тях се реализират изключително успешно на финансовия пазар като икономисти".

Цялото интервю с проф. Здравко Маринов, Руслан Драгостинов, Антон Николов и Диляна Джибирова можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30