Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Възраждане", медиите и солидарността

Журналистите Асен Йорданов, Евгени Петров и Иван Бакалов пред БНР

Снимка: БГНЕС

"Не трябва да го отразяват толкова Костадинов, не трябва да му се дава такава възможност да лъже", каза пред БНР журналистът Иван Бакалов по повод опита на Костадин Костадинов да изгони журналист от пресконференция на "Възраждане", обявявайки медиите "Дневник", "Капитал", "Медиапул" и "Клуб Z" за "агенти за чуждо влияние" заради финансирането им от фондация "Америка за България" по различни медийни проекти.

Бакалов уточни, че по различни статистики "Възраждане" и конкретно лидерът на партията са били с най-голямо присъствие в телевизиите по време на предизборната кампания "и с най-много лъжи от всички участници".  

Той припомни, че и бившият премиер Бойко Борисов е обиждал журналисти и "се е държал просташки с тях", но тогава гилдията не е реагирала адекватно - "да покажат символично поне някакво отношение".

"Като се има предвид преобладаващото мнение за журналистите, следим в социалните медии как се говори "журналята", явно на хората им харесва как се държи Костадин Костадинов с медиите. Той е популист и опитва да се хареса на най-долните пластове на обществото. Колегията реагира разнопосочно. Няма една формула. По принцип гилдията трябва да реагира солидарно, но както страната е разделена на много партии, така и журналистите и медиите са различни и не можем да ги слагаме под общ знаменател, макар че има професионализъм и трябва да има някаква солидарност, поне по основни професионални неща", добави Иван Бакалов. 

Иван Бакалов

Евгени Петров

Според журналиста Евгени Петров издателите трябва да реагират "на недопустимото поведение на политици като Костадинов":

"Двойни стандарти има, но те се коват от самата колегия. След като самият той прекъсна пресконференцията, не виждам абсолютно никаква причина тази пресконференция да продължи отвън - на стълбите. Като гледах как го гонят някои колеги с камери и микрофони, все едно ще обявява война или ще каже нещо изключително. Журналистите не проявиха солидарност, като направиха пресконференцията навън".  

По думите му журналистите не са проявили солидарност и в случая, когато представител на медия е бил "сръчкан в корема" от бившия премиер Кирил Петков.

Петров подчерта, че в някои случаи СЕМ и АЕЖ реагират, а в други - не.

Асен Йорданов

Журналистът Асен Йорданов заяви, че за медийна солидарност в България е трудно да се говори, тя липсва:

"Ние сме в позорната ситуация, в която най-големите врагове на свободното слово и на свободните медии са пак медии. Т.е. най-големите противници на журналисти, които искат да бъдат свободни, са техни колеги".

По думите му Етичния журналистически кодекс не е задължителен и тези медии, които го нарушават, не търпят морална санкция от Комисията по етика.

Интервюто на Снежана Иванова с Асен Йорданов, Евгени Петров и Иван Бакалов в предаването “Хоризонт за вас“ можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50