Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

62 филма ще бъдат показани на кино-литературния фестивал „Синелибри“

Осмото по ред издание ще се проведе от 8 до 30 октомври в София и още 6 града

Снимка: cinelibri.com

Осмото по ред издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“ започва на 8 октомври. Той е единственият, в който се прожектират филми, направени по книги.   

Срещи на живо със забележителни артисти от цял свят - режисьори, сценаристи, писатели, актьори и продуценти обещават по време на фестивала организаторите на "Синелибри". Ще има бляскави кино-литературни премиери, галавечери, пърформанси, уъркшопи. „Преоткритото време“ е мотото на фестивала тази година и чрез него се отбелязва 100 години от смъртта на Марсел Пруст, една от иконите на литературния модернизъм, автор на монументалния роман „По следите на изгубеното време“.   

"Това е кино фестивал с най-големите световни кино продукции, повечето са с национални и международни премиери, които пристигат в България от големите фестивали във Венеция, Торонто, Сан Себастиан. Качеството на филмите е безкомпромисно. Тези филми са обвързани с литературата или са адаптации и свободни интерпретации, или са биографични филми. Тази година ще има много документални филми. Кино фестивалът ще се проведе в рамките на 23 дни и ще протече от 8 до 30 октомври в София и още 6 града. В София ще има над 300 прожекции и това издание е най-амбициозното. Тази година ще бъдат представени 62 филма", каза за БНР Жаклин Вагенщайн.

Не случайно осмото издание на "Синелибри" започва на осми октомври, а осмицата като символ на безкрайността е вплетена във визията на фестивала, казва още Жаклин Вагенщайн:

"Ключовата визия на фестивала представлява три осмици -  едната е лист хартия, другата е кино лента, третата е залез и изгрев и четвъртата е пясъчен часовник".

Осмото издание на "Синелибри" ще се открие тази вечер в зала 1 на НДК с дългоочаквания игрален дебют на Теодор Ушев - фантастиката „φ1.618“. Празничната церемония по откриването на фестивала ще бъде съпроводена с екстравагантен танцов пърформанс, чиято артистична концепция е в синхрон с цялостната визия и философия на тазгодишното издание. Непосредствено след церемонията зрителите в зала 1 ще присъстват на въпросната ексклузивна прожекция на филма на Тео Ушев, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти, спечелили му над 200 отличия през годините, включително номинация за „Оскар“:  

"Най-важните прожекции са тези у дома. Фактът, че филмът тръгва едновременно на два важни фестивала като "Синелибри" в София и Фестивалът за ново кино в Монреал е много добро съвпадение. Аз вярвам в такива знаци, които съдбата ми поднася".

Филмът на Теодор Ушев „φ1.618“ е адаптация на романа „Пумпал“ на Владислав Тодоров, известен и като автор на „Дзифт“. Оператор е Емил Христов, чието име пък се свързва с най-успешните български филми от последните години, в т.ч. литературните адаптации „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ и „Дзифт“. Историята на „φ1.618“ ще пренесе зрителите в тайнствения свят на биотитаните - безсмъртни, асексуални, биологически съвършени хора. Застрашени от нарастващата токсичност на своята планета Земя, те се готвят да я напуснат завинаги, подготвяйки за мисията космическия кораб Пумпал:

Главните роли във филма на Теодор Ушев са поверени на Деян Донков и Мартина Апостолова, партнират им Ирмена Чичикова, Николай Станоев, Владимир Люцканов, Герасим Георгиев - Геро, Китодар Тодоров.   

"Синелибри" предвижда още една грандиозна кинопремиера в зала 1 на НДК - на 21 октомври. Става дума за психологическата драма „Синът“ на Флориан Зелер. Филмът ще бъде излъчен непосредствено след церемонията по награждаване на лауреатите от конкурсната програма. След като предизвика фурор с филмовата адаптация на пиесата „Бащата“, с Антъни Хопкинс и Оливия Колман в главните роли, тази година драматургът и писател Флориан Зелер отново влиза в ролята на кинорежисьор, за да предложи екранизация на още една своя хитова пиеса.  

Програмата предвижда галасъбития с официални премиери на книги и филми от Дания, Франция, Италия, Ирландия, Испания и Япония, подкрепени от съответните посолства и културни институти. Ще има и специална детска програма, както и двудневен курс на тема „От идеята до големия екран“, който ще се проведе на 29 и 30 октомври. Курсът се състои от два мастъркласа, предлагащи синтезирано знание за основите на реализацията на един филм. Лектори са Александър Чобанов, известен сценарист и писател, и Владимир Тодоров, художник и илюстратор с многогодишен опит в игралното и анимационното кино и редица международни успехи.  Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кая Калас

Кая Калас: 5000 военни от силите за бързо разполагане на ЕС вече са оперативни

5000 военнослужещи от силите за бързо разполагане от ЕС вече са оперативни и ще могат да действат в случай на кризи, съобщи след Съвет "Външни работи" и "Отбрана" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Предложението бе направено преди около 3 години от нейния предшественик Борел. В новите санкции на ЕС са..

публикувано на 20.05.25 в 21:30
Снимката е илюстративна

В Германия започна съдебен процес срещу трима руски шпиони по обвинение в саботаж

В Германия започна процес срещу трима мъже, обвинени в шпионаж и подготовка на саботажни действия в полза на Русия. Делото се гледа от Висшия областен съд в Мюнхен, а обвиненията са повдигнати от Федералната прокуратура. Главният обвиняем е 39-годишният Дитер С., германец с руски произход. Той е арестуван през април 2024 г. в баварското..

публикувано на 20.05.25 в 21:04
Съдебната палата в Кюстендил

Осъдиха кюстендилец за 51-а кражба

Районният съд в Кюстендил постанови "лишаване от свобода" за 3 години и 6 месеца на 35-годишен мъж, като го призна за виновен в кражба при условията на опасен рецидив. Посоченото наказание ще се изтърпява при първоначален "строг“ режим. Това е 51-ва кражба в "актива" на рецидивиста, казаха от Окръжния съд. Делото се гледа по реда на..

публикувано на 20.05.25 в 20:45
Министърът на транспорта Гроздан Караджов (в центъра) говори пред депутатите от Комисията по транспорт и съобщения в НС - 20 май 2025 г.

Въпросът с фериботите през Дунав остава нерешен въпреки всички срещи с румънската страна

Въпросът с фериботните линии през Дунав остава нерешен, въпреки всички срещи с румънската страна, съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов в ресорната парламентарна комисия. Предвидена е среща на еврокомисаря по транспорта Апостолос Дзидзикостас на 4 юни в Люксембург с представители на България, Румъния и Гърция за преминаването през Дунав,..

публикувано на 20.05.25 в 20:08
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Марко Рубио: Сирия може би е на седмици от гражданска война с епични размери

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Сирия може да се окаже на броени седмици от нова гражданска война с "епични размери", като призова за подкрепа на преходното ръководство, предаде АФП. "Нашата оценка е, че, честно казано, преходната власт, предвид предизвикателствата, пред които е изправена, е може би на седмици - месеци..

публикувано на 20.05.25 в 19:53
Кая Калас

ЕС отмени икономическите санкции срещу Сирия

Европейският съюз реши за отмяна на икономическите санкции срещу Сирия, съобщи върховният представител за външната политика и сигурността Кая Калас.  Властите в Дамаск приветстваха решението, което според тях ще допринесе за стабилността и сигурността на страната след свалянето на режима на Башар Асад.

публикувано на 20.05.25 в 19:51

Георг Георгиев: Необходим е засилен дипломатически и икономически натиск в отговор на руската агресия

Министърът на външните работи Георг Георгиев представи България на редовното заседание на Съвет "Външни работи" на Европейския съюз, което се проведе в Брюксел, съобщиха от пресслужбата на външнополитическото ведомство.  Две бяха основните теми в дневния ред: руската военна агресия срещу Украйна и ситуацията в Близкия изток и Сирия. В..

публикувано на 20.05.25 в 19:32