Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНР е партньор на инициативата за даряване на химни на училища

"Музикаутор" даде старт на второто издание на "Светилник" за създаването на химни

Снимка: БНР

Българското национално радио е партньор на инициативата "Светилник" за даряване на химни на 6 училища.
В 81 Средно училище "Виктор Юго" в София беше открито второто издание на инициативата на 6 октомври 2022. В първия сезон на инициативата бяха отпуснати средства от културния фонд на "Музикаутор" за създаване на 6 химна за училища от град София.  81- во средно училище "Виктор Юго",  19 -то Средно училище "Елин Пелин", 108 СОУ "Никола Беловеждов", 153 Спортно училище  "Неофит Рилски", 171 Основно училище "Стоил Попов" и Специалното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл".

"Имам удоволствието да ви представим втората стъпка на нашата инициатива "Светилник". Имахме една пилотна фаза - 6 софийски училища получиха нашите химни като дарение", каза изпълнителният директор на "Музикаутор" Иван Димитров.
Пр мениджърът на "Музикаутор" Кристина Стоянова допълни:

"Този път разширяваме обхвата на инициативата. Ще включим 6 общини, където ще организираме конкурси за училища. Тук е  мястото да кажа - моля представителите на общините София, Благоевград, Кюстендил, Карлово, Казанлък и Стара Загора -  кандидатствайте, за да получим възможност да сътворим вашия химн. Този химн е пътешествие към вашата идентичност, за да можете да обединявате всички съмишленици около вас".

Генералният директор на БНР Милен Митев изтъкна, че химнът ни кара да се чувстваме горди.

"Замислих се преди малко какво е химнът и защо е важен и необходим. Мисля, че химнът е нещо, което ни кара да се чувстваме горди, че сме една общност -  дали тя ще бъде държавна организация или училище, химнът е нещо, което ни обединява и изпълва сърцата ни с гордост и радост, че принадлежим към тази общност".

Сред гостите на инициативата беше заместник-директорът на 81-во училище "Виктор Юго" Вяра Крумова:

"Възпитаването в ценности е едно от основните неща, защото, за да се получи пълноценно развитие е необходимо ученикът да получи не само знания, но и да стане е добър човек".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костадинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30