"Книгата разнищва много подробно въпроса защо не е било възможно спасяването на императора и неговото семейство. Авторката сама открива документи, които до този момент са останали незабeлязани за други автори. Изследването ѝ е много подробно и добросъвестно написано".
Това каза пред БНР Мария Кондакова, преводач на книгата "Борбата за спасяването на Романови" от Хелън Рапапорт.
Убийството на семейство Романови през юли 1918 г. хвърля в ужас света, а последиците от това жестоко престъпление не са отзвучали напълно и до днес. Въпреки огромното внимание, което екзекуцията на царското семейство привлича, една вълнуваща и загадъчна част от историята остава пренебрегната. Става дума за разнообразните заговори и задкулисни планове за спасяването на Романови от страна на техни сродници с кралска кръв, правителства, дипломати и руски монархисти, останали верни на царя, както и причините за провала на тези начинания. Рапапорт развенчава опростеното схващане, според което вината е изцяло на британския крал Джордж V. Отговорността за изоставянето на Романови не може да бъде приписана на един-единствен монарх. Въпросът за предоставянето на убежище на царя и неговото семейство е изключително сложен, свързан с огромни политически, логистични и географски трудности, и то по време, когато в Европа все още бушува война.
Подобно на съвременен детектив, Хелън Рапапорт открива и използва нови, доскоро непознати източници от архивите на САЩ, Русия, Испания и Обединеното кралство, и изтъкава въздействащ разказ за пропуснати шансове и фатални стечения на обстоятелствата, довели до сърцераздирателната развръзка. Увлекателна и затрогваща, „Борбата за спасяването на Романови“ е книга с реален историографски принос, която замества остарелите интерпретации с нов поглед към съдбата на последния руски император и неговото семейство.
Хелън Рапапорт е историк. Специалист е по Викторианския период с особен интерес към кралица Виктория и ямайската лечителка и болногледачка Мери Сикол. Пише много за късната имперска Русия, революцията от 1917 г. и семейство Романови. Любовта ѝ към всичко викторианско извира от детството ѝ, израствайки близо до река Медуей, където е живял и работил Чарлс Дикенс. Нейната страст към руската история идва от бакалавърската степен по руски специалности в университета в Лийдс. През 2017 г. тя е удостоена с почетната степен доктор по литература от „Лийдс“ за заслугите ѝ към историята. Хелън Рапапорт е член на Кралското историческо дружество, Генеалогичното дружество, Обществото на авторите и Викторианското общество. Живее в западната част на страната и изпитва вечна любов към английската провинция и Джурасик Коуст, но нейните предци са в Оркнейските и Шетландските острови, откъдето е нейният род по бащина линия.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..