Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е "златната среда“ при използването на нови обучителни ресурси?

Училищна стая, оборудвана с компютри
Снимка: Пенка Милушева
След Covid-19 дгиталното образование остава във фокуса на учителите, но тепърва започна фината настройка при използването на ресурсите и не само заради улесненията за децата, а и заради плановете на ЕК дигиталното образование да стане част от обучителния процес.
 
Една история - на седмокласничка, учила в чужбина, неграмотна за българските стандарти, но прекрасно справяща се със задачата да направи видео за социалните мрежи на любимия си учител - преминава като тънка червена линия в дебата за дигиталното образование.

Стела Ковачева, училищен психолог в Основното училище "Васил Левски“ в Разград, разказва за тази ученичка, като уточнява, че в момента двете реалности не се разбират в класната стая:

Стела Ковачева

"Детето трудно се справя по стандартния начин, но тя направила някакъв клип в класната стая и след това го преработила с допълнителна музика, с допълнителна анимация. Това е един готов продукт, който казва много неща. Това дете е изключително дигитално грамотно и нейните изразни средства са визуализацията на нещата, обаче ако това дете трябва да бъде оценявано по българските стандарти, то ще се води от децата, които трудно успяват. То не може да разказва, уроците не може да ги възпроизведе поради трудности с езика, защото е било и в чужбина и всъщност ние не можем да измерим истинските знания на децата, на съвременните деца. Децата, които след време ще бъдат учители, са тези, които днес са в класната стая и които работят с дигитални инструменти".

Българският стандарт за момента отхвърля възможността постиженията на тези деца и техните знания, присъствие и развитие да бъдат отчетени. 

Като част от опитите да приближат децата към технологиите, в Основното училище "Васил Левски“ в Разград направили дигиталния проект "Математиката е за всички“. И отчели не само, че децата са доволни от промяната в начина на преподаването, но и отчели завишаване на интереса към ученето. Дигиталното ще навлиза в училищата. Това е дългосрочният план на Европейската комисия. Припомня го Георги Димитров - началник отдел за дигиталното образование в ЕК. Той допълва, че дистанционното обучение по време на Covid-19 е показало, че дигиталният преход за училищата се случва, но трябва да се наблегне на качеството на знанията.

Иван Господинов от инициативата "Образование без раници“ казва, че новите технологии стресират дори и учителите. Като учител Иван Господинов казва, че трябва да се търси баланса между дигиталното и недигиталното. 
Иван Господинов

"Една дигитална грамотност в крайна сметка е критично мислене и обща интелигентност", казва учителят Иван Господинов.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За Земята": Агенцията по околна среда крие доклад за системата за мониторинг на въздуха

Изпълнителната агенция по околна среда отказва да предостави доклад за състоянието на системата за мониторинг на качеството на въздуха, поискан по реда на Закона за достъп до информация, алармират от екологичното сдружение "За Земята". Агенцията, заедно с МОСВ, не могат да финализират повече от година и половина въпросния анализ. От..

публикувано на 09.05.24 в 10:45
Сергей Бойко

Сергей Бойко: Хората в Русия, които подкрепят режима на Путин, не са толкова много

Хората в Русия, които подкрепят режима на Путин, не са толкова много. Това заяви в интервю за БНР руският опозиционер Сергей Бойко - бивш координатор на щаба на покойния опозиционер Алексей Навални в Сибир и бивш общински съветник в Новосибирск. Според него, режимът на Владимир Путин може да остане на власт още дълго време. "Не бих..

публикувано на 07.05.24 в 09:53
Иван Радев

Иван Радев: Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те

Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те. Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. "До такава степен зависят от рекламата на хазарт, че много от тях се обявиха против ограничаването ѝ . В краткосрочен план ще има медии и спортни клубове, които ще страдат, но в дългосрочен -..

публикувано на 06.05.24 в 09:59

Надежда Цекулова: Държавата би могла да изгради детска болница, ако се намери политическа воля

Нашите претенции са към държавата, която непрекъснато изпраща разнопосочни послания и остава впечатление, че е неспособна да гарантира, както е по Конституция, право на здравеопазване на хората. Това сподели в интервю пред БНР Надежда Цекулова, журналист и член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница в София.  "За..

публикувано на 06.05.24 в 09:57
Джон Суини

Джон Суини ще е първи министър на Шотландия

Фаворитът за лидер на Шотландската национална партия и първи министър на Шотландия Джон Суини се очаква да наследи подалия оставка Хамза Юсаф без съпротива, след като единственият му потенциален съперник оттегли номинацията си в последния момент. В началото на неделния ден стана ясно, че ветеранът националист Греъм Маккормик, който открито..

публикувано на 06.05.24 в 09:01
Ели Скорчева

Ели Скорчева: Опасявам се, че е била напразна саможертвата на Христос

Ако човек има вяра, за него винаги има слънце след мрака и винаги има надежда . Това каза актрисата Ели Скорчева, специален гост в предаването "Хоризонт за вас". " Вярата няма нищо общо нито с църквата, нито с Библията . Църквата е едно, вярата е друго. ... Смисълът е да се вгледаме в душите си и да видим доколко сме им дали простор, хоризонт..

публикувано на 03.05.24 в 16:36

Анна Господинова: Повишава се интересът децата да учат религия избираемо

" Повишава се интересът децата да учат религия избираемо . Разбира се, има още много какво да се желае".  Това каза пред БНР Анна Господинова - един от авторите на учебници по благонравие и религия. " Тези родители, които са изявили желание, връщат обратно положителна информация за това как децата се променят като поведение, като начин на..

публикувано на 03.05.24 в 10:54