Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фармацевт: За България няма данни, т.нар. медикаментозни грешки не се докладват

По следите на лекарствената грешка - кой по веригата бърка?

Личен лекар: От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека

Снимка: БГНЕС

Един от 130 пациенти на домашно лечение умира от сгрешено лекарство, сочат данни на Института по медицина в САЩ. При пациентите на болнично лечение съотношението е 1 на 850 души.

За България няма такива данни. Т.нар. медикаментозни грешки не се докладват, поясни в предаването "Хоризонт до обед" Велина Григорова, председател на Фармацевтичния съюз.

Велина Григорова   Снимка: Ива Тепешанова

Лекарствената грешка може да е свързана с предписването, отпускането и приложението на лекарства, уточни Григорова.

По думите ѝ много голяма част от тези лекарствени грешки не водят до животозастрашаващи състояния на пациента, тъй като са хванати в по-ранен етап.

Нечетливото изписване на рецептите е една от причините за лекарствени грешки. Затова и се препоръчва електронното предписване.

Общопрактикуващият лекар д-р Мирослав Спасов обърна внимание върху изискването за изписване на всички рецепти по електронен път, което в практиката е неприложимо.

Според Велина Григорова опцията за хартиена рецепта в извънработно време остава. Фармацевтичният съюз е настоявал единствено антибиотиците да се изписват само електронно.

"Неблагополучия могат да се получат както от наша страна, така и в самите аптеки. На мен лично ми се е случвало да искам един медикамент, а отсреща фармацевтът да ми предлага съвсем друго лекарство, от различна химико-терапевтична група", коментира д-р Спасов пред БНР.

д-р Мирослав Спасов  Снимка: БГНЕС

Гражданите също преиначават предписанията, които получават от личните лекари, каза още той.

"Към нас има нееднократно обвинения, че сме отговорни за антимикробната резистентност и безотговорното изписване на антибиотици. Въпросът е защо толкова много антибиотици се продават в България и къде се къса веригата. Аз съм бил свидетел как най-спокойно всеки един от опашката си иска някакъв антибиотик. Самите фармацевти препоръчват, примерно за едно гърло, без преглед от лекар и без да се знае точно какво му е на този пациент", изтъкна още Мирослав Спасов.

У нас има 3300 аптеки, но в някои общини пациентите са лишени от фармацевтична грижа.

Д-р Спасов пита още защо за гилдията на общопрактикуващите лекари може да има задължение за 24-часово разположение, а няма обезпеченост с денонощни аптеки.

"От Благоевград до гръцката граница няма нито една денонощна аптека."
До момента нищо не беше направено за национална аптечна карта, сега се работи, обясни Велина Григорова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31