Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консерватори обмислят как да отстранят британския премиер Лиз Тръс

Лиз Тръс - премиер на Великобритания
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Във Великобритания високопоставени консерватори ще проведат разговори за организиране на "спасителна мисия" за тяхната партия, която може да доведе до бързо отстраняване на техния лидер Лиз Тръс, пише вестник "Гардиън". Това става, след като новият министър на финансите Джеръми Хънт на практика скъса нейния икономически пакет и даде сигнал за нова ера на строги икономии.

"Гардиън" има информация, че група депутати от управляващата Консервативна партия ще се съберат в понеделник, за да обсъдят бъдещето на премиера Лиз Тръс, като някои искат тя да подаде оставка до дни, а други смятат, че тя продължава да е премиер, но няма контрол върху събитията. Някои заплашват публично да призоват Тръс да се оттегли след видимия провал на нейната програма за съкращаване на данъците. 

Съюзниците на премиера предупредиха заговорниците, че могат да ускорят провеждането на предсрочни избори и че "торите могат да бъдат свършени като партия", ако свалят втори техен лидер в рамките на няколко месеца. Дори и лоялни хора на Тръс обаче охладняват и поддържат тесни връзки с нейните критици, пише "Гардиън". Вестникът цитира бивш министър, че "Тръс е  пътник и самата тя го знае". Депутат е заявил, че "би било гротескно" да се позволи на Тръс да се появи в сряда по време на парламентарния контрол след поредицата от унизителни завои в политиката ѝ, уволнението на нейния съюзник Куази Куартенг и занемаряването на икономическия ѝ план. 

"Гардиън" съобщава, че група от привърженици на бившия финансов министър Риши Сунак сериозно планират как и кога да премахнат Лиз Тръс и да я заменят с двойката Риши Сунак-Пени Мордант, които бяха основните съперници на Тръс за лидерския пост и премиер на страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Куази Куартенг

Британският премиер Лиз Тръс уволни своя министър на финансите Куази Куартенг

Британският премиер Лиз Тръс уволни в петък своя министър на финансите Куази Куартенг в петък, след като представения от него преди около три седмици т.нар. "мини-бюджет" предизвика сътресения на международните финансови пазари. В резултат на това..

публикувано на 14.10.22 в 15:43
Лиз Тръс, британски премиер

Британският премиер Лиз Тръс прави отстъпки, но смята, че нейната политика е правилна

Британският министър на финансите Куази Куартенг бе уволнен след като стана ясно, че премиерът Лиз Тръс е готова да се откаже от някои части от техния спорен фискален план, който породи хаос по финансовите пазари. На специален брифинг премиерът..

публикувано на 14.10.22 в 17:45
Лиз Тръс напуска официалната си резиденция на Даунинг стрийт 10, за отговори на въпросите на министър-председателя в парламента в Лондон, 12 октомври 2022 г.

71% от британците не мислят, че Тръс може да си върне доверието на избирателите

Във Великобритания проучване на общественото мнение след уволнението на министъра на финансите Куази Куартенг показва, че седем на всеки десет британци не мислят, че премиерът ЛизТръс може да си върне доверието на избирателите.   Британският..

публикувано на 15.10.22 в 07:55
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията,..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност,..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от..

публикувано на 14.07.25 в 19:40
Румен Радев и Зоран Миланович

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към ЕС, но това ще бъде дълъг процес

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към Европейския съюз, но това ще бъде дълъг процес и той трябва да бъде обмислен внимателно, заяви Румен Радев по време на посещението си в Загреб. "Ние трябва да сме много обективни. В..

публикувано на 14.07.25 в 19:35