Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джулиан Тревелиан, който свири "Севдана" за удоволствие и иска да научи клавирните концерти от Владигеров

Младият британски пианист ще гостува на Европейския музикален фестивал

Джулиан Тревелиан

На 18 октомври в зала "България" концерт ще изнесе Оркестърът на Класик ФМ радио, който празнува 20-годишнина. Диригент ще бъде Ивайло Кринчев. В рамките на Европейския музикален фестивал ще бъде този празник на изгряващите звезди на европейските сцени, а като солисти са поканени британският пианист Джулиан Тревелиан - лауреат на конкурса „Геза Анда“ в Цюрих през 2021, и роденият в Австрия, но с български корени цигулар Максим Цеков - победител в Първия международен конкурс за цигулари "Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. И двамата са избрали да се представят с музика от Моцарт.

Джулиан Тревелиан вече е свирил на българска сцена, но соло - на фестивала "Пиано Екстраваганца". Именно Моцарт е един от авторите, които карат журито на конкурса „Геза Анда“ да му отредят втората награда и специален приз, а публиката - да го обяви за неин любимец. Защо е така?

"За мен Моцарт има много качества. Едни може да го смятат за гений, други - за скучен. Но аз мисля, че той може да бъде изпълняван с много различни характеристики и фразиране, и музиката му винаги носи някакво драматично усещане. Независимо дали става дума за опера, или не, винаги имаш чувството, че някой говори или пее. Има нещо отвъд музиката, а това ти дава много възможности като изпълнител. Защото можеш да се забавляваш с оркестъра, да водиш разговор. Всичко това намалява значително, когато идват Бетовен, Лист - всичко става много по-чисто музикално, отколкото театрално. Все едно си на бал и виждаш всички герои, обрисувани в творбата - такъв е Моцарт. 

Аз започнах да уча 23-тия клавирен концерт на Моцарт в края на миналата година, но всъщност го познавам от съвсем малък, защото тази музика често чуваме във филмите, в рекламите. С времето усещам, че ми става все по-близък, но и също така звучи винаги различно - аз записах този концерт през януари във Виена и компактдискът ще излезе съвсем скоро на музикалния пазар, но мисля, че сега свиря този концерт по съвсем различен начин. Това е едно постоянно пътуване, което е най-интересното." - каза в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" пианистът.

На въпроса дали е отнесъл нещо ново, интересно, екстравагантно, за колекцията си от фестивала "Пиано Екстраваганца" миналата година, като, например, някоя българска клавирна пиеса за бъдещия си репертоар, младият британец сподели:

"Поддържам контакт с няколко души от България. Разучавам пиесата „Севдана“, която е за цигулка - много е хубава. И, също така, слушам и много се интересувам от клавирните концерти на Панчо Владигеров, които бих искал да свиря някой ден."

Освен че пее, свири на пиано и цигулка, 23-годишният гост на Европейския музикален фестивал има диплома по геология от Оксфорд. Мечтата му е да намери финансиране за експедиция, която за изследва вулканите в Коста Рика.

Цялото интервю с Джулиан Тревелиан чуйте в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26