На 18 октомври в зала "България" концерт ще изнесе Оркестърът на Класик ФМ радио, който празнува 20-годишнина. Диригент ще бъде Ивайло Кринчев. В рамките на Европейския музикален фестивал ще бъде този празник на изгряващите звезди на европейските сцени, а като солисти са поканени британският пианист Джулиан Тревелиан - лауреат на конкурса „Геза Анда“ в Цюрих през 2021, и роденият в Австрия, но с български корени цигулар Максим Цеков - победител в Първия международен конкурс за цигулари "Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. И двамата са избрали да се представят с музика от Моцарт.
Джулиан Тревелиан вече е свирил на българска сцена, но соло - на фестивала "Пиано Екстраваганца". Именно Моцарт е един от авторите, които карат журито на конкурса „Геза Анда“ да му отредят втората награда и специален приз, а публиката - да го обяви за неин любимец. Защо е така?
"За мен Моцарт има много качества. Едни може да го смятат за гений, други - за скучен. Но аз мисля, че той може да бъде изпълняван с много различни характеристики и фразиране, и музиката му винаги носи някакво драматично усещане. Независимо дали става дума за опера, или не, винаги имаш чувството, че някой говори или пее. Има нещо отвъд музиката, а това ти дава много възможности като изпълнител. Защото можеш да се забавляваш с оркестъра, да водиш разговор. Всичко това намалява значително, когато идват Бетовен, Лист - всичко става много по-чисто музикално, отколкото театрално. Все едно си на бал и виждаш всички герои, обрисувани в творбата - такъв е Моцарт.
Аз започнах да уча 23-тия клавирен концерт на Моцарт в края на миналата година, но всъщност го познавам от съвсем малък, защото тази музика често чуваме във филмите, в рекламите. С времето усещам, че ми става все по-близък, но и също така звучи винаги различно - аз записах този концерт през януари във Виена и компактдискът ще излезе съвсем скоро на музикалния пазар, но мисля, че сега свиря този концерт по съвсем различен начин. Това е едно постоянно пътуване, което е най-интересното." - каза в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" пианистът.
На въпроса дали е отнесъл нещо ново, интересно, екстравагантно, за колекцията си от фестивала "Пиано Екстраваганца" миналата година, като, например, някоя българска клавирна пиеса за бъдещия си репертоар, младият британец сподели:
"Поддържам контакт с няколко души от България. Разучавам пиесата „Севдана“, която е за цигулка - много е хубава. И, също така, слушам и много се интересувам от клавирните концерти на Панчо Владигеров, които бих искал да свиря някой ден."
Освен че пее, свири на пиано и цигулка, 23-годишният гост на Европейския музикален фестивал има диплома по геология от Оксфорд. Мечтата му е да намери финансиране за експедиция, която за изследва вулканите в Коста Рика.
Цялото интервю с Джулиан Тревелиан чуйте в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..