Отговорите на тези въпроси дава известният лекар-токсиколог д-р Петко Загорчев:
"Има лекарства, които могат да дадат фалшиво положителен резултат при изследване за наличие на наркотици. С това обаче често се спекулира. Има строг протокол за вземане на наркотични проби между болницата и полицията и при спазване на правилата грешките са изключени“. Това каза известният лекар-токсиколог от Шумен д-р Петко Загорчев. Неговото експертно мнение често се използва в досъдебни производства.
"Много е важно какво ще се изследва. Изследваме полевия дръг тест, кръв, урина и метаболити. Те могат да покажат типа на наркотика в организма", обясни още специалистът.
"Всички наркотични вещества влияят отрицателно върху концентрацията. Някои от тях забавят реакциите, други нарушават ориентацията, стимулантите създават фалшиво чувство за сила. Всички водят до загуба на контрол на ситуацията“, категоричен е д-р Загорчев:
"Има наркотични вещества от групата на опиатите като хероинът, морфинът и прочие, които потискат централната нервна система и снижават възможностите за концентрация до възможност на пълна загуба на контрол и силно забавяне на реакциите. Има и наркотици от групата на енергийните наркотици, които директно нарушават ориентацията на пациента в пространството и времето. Правят го абсолютно негоден за каквато и да е ориентация в продължение на няколко часа, а даже и денонощия. Много по-особена е групата на стимулантите, на амфетамините. Те създават едно привидно чувство за сила, за стабилност, за изостряне на рефлексите, затова се ползват много от шофьорите на международен транспорт, за да премахнат нуждата от сън, сънливостта, но се създава едно фалшиво чувство за самоувереност и се губи чувството за контрол върху времето, реакцията и риска".
"Рухна митът, че водата за уста дава фалшиво положителен тест за алкохол. Енергийните напитки също не позитивират тестовете. Те обаче водят до други здравословни проблеми“, катерогичен е д-р Загорчев.
Цялото интервю с д-р Петко Загорчев можете да чуете от звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...