Това каза първият български бандонеонист Стоян Караиванов в интервю за БНР.
Целта си Караиванов определя като популяризиране на инструмента. Той вече има трима ученици.
Започнал е с пиано в ранна детска възраст, последвано от цигулка, но признава, че винаги е искал да свири на акордеон. Когато настъпил Covid, решил да опита нещо ново и посегнал към бандонеона.
Разликата с акордеона на първо място е визуална. Бандонеонът е с размерите на една трета от акордеона, има само бутони и се разпъва повече от обичайния акордеон.
По думите му тембърът е по-дрезгав и по-докосващ, може да изпъкне над всеки един инструмент, отличава се изключително много и е "зарибяващ".
Инструментът е по-малък от акордеона, но с по-голямо акустично тяло вътре, много по-мобилен е и всяко едно движение на тялото се отразява пряко върху звука, разкри още бандонеонистът.
Бандонеонът е направен от картон, дърво, лепило, кожа, метал, поясни музикантът.
"Може да се каже, че този инструмент е едно живо същество."
Бандонеонът има 4 различни клавиатури, които се сменят с посоката на меха, допълни той.
"Наистина мехът ни позволява да работим с тона колкото се може повече. Може да пресъздаваме дори човешкия глас. На бандонеон може да се свири дори органова музика."
Инструментът е създаден в Германия, за да се изпълнява музика в катедралите, църковна музика, а не танго, разказа за произхода на бандонеона Стоян Караиванов.
Той ще свири с Радиосимфониците на концерта на 21 октомври в Зала "България".
Караиванов е носител на наградата "Олга Камбурова" 2021 на предаването "Алегро виваче" на БНР.
Повече за изкуството на бандонеона чуйте в звуковия файл.
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..