На 3 октомври на сцената на зала "Берио" в престижния музикален комплекс Концертхаус във Виена, в рамките на поредицата "Нови приключения" прозвуча творбата "Полынь" за виолончело, флейта, пиано, цигулка и виола от българската композиторка Александра Карастоянова-Херментин. Изпълнението на произведението беше на гръцкия ансамбъл “Ergon“ под палката на международнопризнатия диригент Каспер де Роо.
Гостуващият на 3 октомври състав е основан през 2008 г. в Атина и е една от водещите реномирани музикални формации, която поставя акцент в своите изпълнителски изяви върху интерпретацията на съвременни композитори, както и на автори - представители на авангарда през ХХ и началото на ХХI век. Ансамбъл “Еrgon“ е записал в своята творческа биография гастроли в рамките на музикални фестивали в Гърция, Турция, Дания, Кипър и др. Съставът впечатлява, както с високото изпълнителско ниво на своите изявени инструменталисти, така и с оригиналните замисли на концептуални концертни програми.
На 3 октомври в Концертхаус беше представен техния “The Balkan Project“, който поставя фокус върху жени композиторки от региона на балканския полуостров. В афиша присъстваха имената на шест авторки от Турция, Хърватия, Сърбия, Румъния, Гърция и България, представена от Александра Карастоянова - Херментин. Тя е творец, който от дълги години живее в Австрия, има тук успешно изградена кариера и утвърден авторитет на композитор, получила е признание и многократно е носителка на престижни отличия за музика, както и на държавната награда “Outstanding Artist Award“ през 2013г. на Австрийското министерство на културата. Творбите на Александра Карастоянова- Херментин се радват на многобройни успешни изпълнения на световни сцени, сред които Карнеги Хол, Музикферайн, Концертхаус в интерпретация на водещи оркестрови формации като “Моцартеум Оркестър“ в Залцбург , Виенският радио симфоничен оркестър, швейцарският “Музикколегиум Винтертур“ и мн. др.
Впечатляващ беше фактът, че произведението “Полынь“ на българската авторка имаше във Виена, в рамките на две последователни вечери - на 3 и 4 октомври, успешни изпълнения от два различни ансамбли: ансамбъл “Ergon“ на сцената в Кoнцертхаус и ансамбъл Wiener Collage на сцената на културния център "Арнолд Шьонберг", приети и двата пъти с възторжени аплаузи от публиката.
По повод тези събития, Александра Карастоянова-Херментин сподели за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по "Хоризонт" интересни размисли за своето принципно позициониране спрямо понятието модернизъм, за замисъла на композицията “Полынь“ и различните интерпретации на творбата, която носи силен емоционален заряд. Авторката обяви и някои от своите актуални творчески проекти: Един от тях е изключително престижната поръчка за написване на произведение за хор, което ще бъде изпълнено от MDR радиохор по време на Панаира на книгата в Лайпциг през 2023 г.
През 2022 г. на Александра Карастоянова-Херментин беше присъдено специално отличие от Градската управа на Виена – една от най-високо дотираните награди под формата на годишна стипендия за композиция “Arbeitsstipendium der Stadt Wien für das Jahr 2022“.
Чуйте интервюто с Александра Карастоянова-Херментин в първия звуков файл, а във втория - запис на изпълнението на творбата ѝ “Полынь“ на 4 октомври във виенския център "Арнолд Шьонберг" от ансамбъл Wiener Collage с диригент Рене Стаар.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..