Германското правителство днес подписа решението, с което се удължава живота на трите последни работещи атомни централи в страната.
По план те трябваше да бъдат изключени до края на декември, но заради енергийната криза ще бъдат използвани и тази зима.
Тройната коалиция в Берлин от дни спори за удължаването на живота им и дискусиите застрашиха целостта на правителството. В крайна сметка канцлерът Олаф Шолц се възползва от правото си на последна дума и нареди централите да останат включени до 15 април.
С това споровете бяха прекратени.
Днес министрите подписаха необходимите законодателни промени, за да продължи производството на атомен ток.
Министърът на икономиката Роберт Хабек, който е от Зелената партия, защити решението пред съпартийците си, посочвайки, че това е единственият начин да се премине през енергийната криза тази зима и да се гарантира сигурността на електрическите мрежи в Южна Германия.
Решението все пак съдържа и компромис - Германия няма да закупува повече ядрено гориво. Така след 15 април повторно удължаване на живота на атомните централи няма да е възможно.
Доволни от решението са и основните опоненти на целените по темата за атомния ток - либералната Свободнодемократическа партия, която също е в управляващата коалиция. Либералите настояваха за по-дълъг живот на централите, а зелените искаха в мрежата да останат само две от тях. Сега до 15 април ще работят три и двете спорещи партии приеха решението на канцлера.
Решението трябва да бъде одобрено и от двете камари на парламента, което може да стане до средата на ноември.
В съответствие с предишно решение всички атомни централи в Германия трябваше да бъдат затворени до края на тази година. Тази стратегия беше подкрепена от бившия германски канцлер Ангела Меркел и след това беше потвърдена от трите политически формации в сформираната миналата година управляващa коалиция във Федералната република.
Турските митнически служители са открили 67 кг наркотици при проверка на товарен автомобил на ГКПП "Капъкуле" на границата с България, съобщи ТРТ Хабер. Наркотикът е бил укрит в тайно отделение до мястото на водача. Това съобщи БТА. Отделът за анализиране на риска към Митническите служби в Одрин е отклонил съмнителен камион за допълнителна проверка...
Министърът на външните работи Георг Георгиев подчерта, че България ще следва стриктно постигнатия европейски консенсус по отношение на евроинтеграцията на Република Северна Македония. Страната ни остава последователна в подкрепата си за европейския път на страните от Западните Балкани, но при изпълнение на критериите, каза Георгиев: "И ма постигнат..
На национално ниво "Грижа в дома“ обхвана над 44 000 души, които в различен период от две години са имали нужда от подкрепа в домовете си. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на заключително събитие по мярката "Грижа в дома", организирано от Програма "Развитие на човешките ресурси" (ПРЧР)...
Това, което разбрахме, е, че няма дупка от 18 млрд. лева в бюджета, но може би това беше ход, който трябваше да ни подготви за тежките мерки, които предстоят, а разказът ще бъде, че дупката я няма, защото те са я запълнили. Това каза пред БНР политологът Калоян Велчев и коментира: " Ще видим дали еврозоната още е стратегическа цел на ГЕРБ с..
Около 26 000 прегледа при АГ специалисти са проведени по скрининговата кампания за рак на маточната шийка в последните три месеца на миналата година. Това показват предварителните резултати от изпълнението на кампанията, платена с държавни средства. Те бяха отчетени от здравния министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната комисия в..
"Винаги сме казвали ясно, че Газа е неразделна част от бъдеща палестинска държава" - така говорителят на Европейската служба за външна дейност Ануар Ел Ануни коментира думите на американския президент Доналд Тръмп, че САЩ искат да поемат контрол над Газа. Той припомни, че това е едно от петте условия за Газа, поставени през ноември 2023 г. от..
Парламентарната Комисия по културата и медиите прие единодушно Проект на решение за отпускане на държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията в областта на културата на 10 души. Това са актьорът Владимир Пенев, народната певица Руска Стоименова, пианистката проф. Милена Моллова, актрисата Ели Скорчева, актьорът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"