Служебното правителство предлага, освен социално-слабите, правна помощ за сметка на държавата да ползват хората с физически и ментални увреждания, тези под запрещение и лицата, търсещи или получили международна закрила или които ползват временна закрила.
Крум Зарков информира, че днес е приет и законопроект, свързан с наказателна процедура на ЕК срещу България относно борбата и наказанията с определени форми на расизъм и ксенофобия. Предлага се да има по-тежки наказания по подобие на тези за убийство или нанасяне на тежки телесни повреди по расистки подбуди:
"Предлагаме същият подход да бъде приложен и когато става дума за отвличане, противозаконно лишаване от свобода, принуда, закана, следене, обида, оскверняване на религиозен храм или подбуждане към извършване на престъпления и палежи, когато те са провокирани от расизъм или ксенофобия. Предлагаме също така, наказателна отговорност изрично да се носи за публично оправдаване, отричане или грубо омаловажаване на престъпленията, извършени по време на и във връзка с национал-социалистическия режим".
Зарков коментира и какво ще се случи, ако парламентът не приеме двата приети днес от правителството законопроекта:
"Страната ни рискува да бъде санкционирана по наказателните процедури, да загуби възможността да се възползва навреме по средствата предвидени по плана за устойчивост".
Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините. На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще потвърдим новия срок за Русия тази вечер или утре", заяви той и отново заплаши: "Ще наложим вторични санкции, ако..
Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години. Идеята на министерството на икономиката предизвика бурни реакции. Министърката на икономиката на Германия Катерина Райхе предизвика остри реакции с призива си германците да работят повече и по-дълго. Според нея демографските промени и увеличената продължителност на живота..
Започна ремонтът на четвъртия етаж в шуменската многопрофилна болница, където ще се пребазира Детското отделение. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. Предвижда се цялостно да бъдат реновирани и обновени болничните стаи и санитарните помещения, както и да бъдат подменени ел.инсталацията, водопроводни и канализационни елементи. "Целият екип на..
49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар". След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеяло и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки, пригодени за живеене, които били долепени една до друга. На сигнала са се отзовали три екипа на пожарната. При пристигането им бараките били почти..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че приоритет номер едно в Газа е да се осигури храна за населението, защото "има много гладуващи хора", добавяйки, че в момента няма да заема позиция по въпроса за палестинската държавност, предаде Ройтерс. Говорейки заедно с британския премиер Киър Стармер в голф курорта си в Търнбери,..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той пред..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..