Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Теодор Куренцис създаде оркестър, наречен Утопия (интервю)

3
Теодор Куренцис
Снимка: teodor-currentzis.com/Стас Левшин

На европейската сцена през октомври се появи нов оркестър с името "Утопия". Негов създател е Теодор Куренцис - една от най-обсъжданите и противоречиви фигури в музикалния свят. 

Името на 50-годишния грък с руски паспорт често е свързвано с финансовата подкрепа за неговите състави и проекти в Русия - оперния театър в Перм, оркестър и хор musicAeterna -  от страна на руското правителство, затова и Куренцис не винаги е желан гост на оркестрите по света точно в момента. И все пак на Залцбургския фестивал, например, защитиха неговото присъствие и не го отхвърлиха. В момента той е на поста главен диригент на Щутгартския радиооркестър. 
Вероятно за да противостои на определени настроения и за да излезе от омагьосания политически кръг, Теодор Куренцис се впусна в ново начинание - създаде международния симфоничен оркестър "Утопия", който вече направи турне. То започна от Люксембург, премина през реномираните сцени на Хамбург, Виена и Берлин, и ще продължи отново през 2023 г., тъй като беше прието с възторг от много европейски меломани. Избраната музика беше от Игор Стравински и Морис Равел.
В оркестър "Утопия", наред с водещи оркестранти от цял свят, има и български представител - виолистът Румен Цветков, който живее в Испания, но има завидна международна кариера и работи в оркестър "Тонхале" - Цюрих. Благодарение на това получава и личната покана да се включи в "Утопия".

Теодор Куренцис и Румен Цветков в Концертхаус - Виена
Подробности за работата в новия симфоничен състав и за програмата, избрана от диригента, Румен Цветков разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Той влезе и в ролята на репортер, като зададе няколко въпроса на Теодор Куренцис от името на "Алегро виваче". 

"Утопия е когато започнеш едно пътуване, за да достигнеш място, което не съществува. Но винаги със сигурността, че имаш волята да го постигнеш. Това, което е важно (след репетициите, които вече имахме), е, че има определени неща, които искаме да постигнем и те са заложени в съзнанието ни като звук, като експресия, и в повечето случаи, когато си партнираме в оркестъра, това остава част от Утопия. Част от невъзможното. Но с тази невероятна смесица  от изключителни музиканти, ние разширяваме границите на възможното и невъзможното и така виждаме неща, които сме смятали за невъзможни - като например музиката за съзнанието, музиката за въображението - да се превръща в реалност. Затова и казах на колегите, че може би трябва да променя името на оркестъра - защото се оказва, че това, което смятахме за невъзможно, всъщност е постижимо. 

И все пак винаги има философска гледна точка към утопията, която ни показва, че всъщност животът на артиста е една утопия. Животът на всеки, който е влюбен, е утопия - той иска да постигне рай на Земята, където има толкова ограничено място за красотата. Затова ние сме борци за красотата в свят, който я игнорира от поне 5 хиляди години. Тази битка има история.", заяви диригентът.

Чуйте интервютата в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23