Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според нея резкият завой на Корнелия Нинова може да се тълкува като завръщане във властовата игра

Велислава Дърева: Имаме коалиция "хартиена бюлетина". Дали ще продължи и за съставяне на правителство?

В нашия политически живот е пълно с лидерски партии, но лидери няма, смята журналистката

Велислава Дърева
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Поне от десетина години в България няма партии, има проекти. Партиите имат идеология. Проектите какво имат? Тяхната единствена идеология е властта, печалбата. Поради което много хора с лекота преминават от една "партия" в друга."

Това мнение изрази в предаването "Политически НЕкоректно" журналистката Велислава Дърева. Партиите бяха заменени с проекти, категорична е тя.

Парламентарните партии прилагат системен антиподбор – в парламента се допускат само верни и приближени хора, а знаещите, утвърдени личности в една или друга сфера, хората с позиция, дори неудобна за партиите, са изхвърлени, те не могат да припарят до Народното събрание, защото не се вписват в този системен антиподбор, смята Велислава Дърева.

Относно тридневните усилия на новоизбрания парламент да се конституира, избирайки председател, Дърева посочи:

"Това беше най-дългата сряда в българската история. Сряда, която завърши в петък. Този ден има един всеобщ любимец, всенароден – това е кучето пред парламента. То отиде много рано сутринта, мина по червената пътека, после слезе и застана като гвардеец. Това беше единственото същество, което стоеше на пост пред парламентарната та република."

Кучето пред парламента в деня на учредителното заседание се превърна в звезда в социалните мрежи. Снимка: БГНЕС

"Изведнъж една политическа лидерка взе изключително остър завой и демонстрира съвършено друга политическа позиция" – каза Дърева за решението на Корнелия Нинова БСП да подкрепи кандидатурата на Вежди Рашидов за председател на парламента, с което на поредното гласуване бе събрано необходимото мнозинство.

"До оня ден знаехме, слушахме как това е битка със статуквото, неуморна борба с модела на ГЕРБ и ДПС. В продължение на 8 месеца Нинова не даваше косъм да падне върху четворното правителство. Тя през цялото време сякаш правеше предизборната кампания на ПП, обаче сега в парламента изведнъж стана нещо съвсем различно. Въпросът е дали това е ситуационно гласуване, или същностна промяна в поведението на БСП. Иначе от страна на самата Нинова рязката промяна - това е завръщане, влизане във властовата игра", изтъкна Велислава Дърева.

Корнелия Нинова  Снимка: БГНЕС

Според Дърева стои въпросът БСП ще стане ли част от евроатлантическо мнозинство.

"Този рязък ход сега, в петък, как ще се отрази оттук нататък? Не може довчерашни партньори да бъдат игнорирани по такъв драстичен начин. Как оттук нататък ти ще искаш доверие от тях? ПП и ДБ сега откриват колко лесно могат да бъдат предадени от този, който до вчера не е давал да падне косъм от главите им. Това не е почтено."

"Имаме коалиция "хартиена бюлетина", отбеляза Дърева и допълни, че въпросът е дали тя ще продължи и след това - при съставяне на правителство, или ще остане ситуативна.

"2017 г. БСП имаше над 900 000 гласа, сега има 230 000 – това са 700 000 гласа по-малко и някой трябва да носи сериозна отговорност за това. Съзнателно БСП беше доведена до това състояние", коментира Велислава Дърева в предаването "Политически НЕкоректно" и прогнозира още по-лош резултат за левицата на следващия вот. По думите ѝ отговорността е на лидера на партията.

"Ако продължаваме по този начин, БСП ще падне под 4-процентовата бариера. Който и да бъде избран за председател на БСП, той ще се изправи пред руини и това е най-големият грях на Корнелия Нинова."

В момента в нашия политически живот е пълно с лидерски партии, но лидери няма, категорична е журналистката.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20