"Казано просто, от премиера се очаква да бъде компетентен, особено икономически. Ето защо излагането на икономически план, който не бе подплатен финансово и бе отхвърлен от международните пазари, постави Тръс в позиция, от която трудно можеше да продължи. Тя обяви намаляване на данъците на най-богатите, после направи обратен завой в много от тези политики и успоредно с тези неволи просто не се прояви като министър-председател."
През цялото време британското ръководство и лично Лиз Тръс търсеха причините за трудностите, пред които е изправена страната, в глобалната икономическа криза, войната в Украйна и какво ли не друго, но никога не се вгледаха в собствената си политика.
"Има известна истина в това. В някакъв план има глобална криза, цените на енергията се повишиха заради войната в Украйна. Инфлацията расте по целия свят, лихвените проценти се покачват навсякъде. Но за Лиз Тръс е много трудно да оспорва факта, че заради политиката й се стигна до увеличение на цената по погасяването на правителствените дългове, до вдигане на лихвените проценти, до покачване на ипотечните заеми.
Политиката на Тръс и нейния финансов министър имаше ясен негативен ефект върху британската икономика. Понякога премиерите могат да се спасят като обвинят финансовия си министър, но Тръс дойде на власт със стратегия, която бе представена като съвместен проект с Куартенг. Така че тя не можа да се измъкне. Дори след като пазарите реагираха положително на уволнението на Куартенг и промяната в икономическата стратегия, това не премахна усещането, че тя не е за тази работа."
Когато ви потърсих за интервюто преди няколко дни вие ми казахте, че изглежда, че Консервативната партия се забавлява повече да говори в редиците си за смяна на лидера, отколкото да се тревожи за последиците за икономиката.
"Тук трябва да се върнем към Брекзит, та дори и преди това - към идеята какво значи да бъдеш консерватор. Партията е далеч от времето на Дейвид Камерън, от консерватизма, който предполага прогресивна центристка партия. След това дойде Брекзит и оттогава торите не могат да решат какво е да бъдеш консерватор. Тереза Мей опита да намери отговор. После Борис Джонсън, който получи голяма подкрепа заради желанието да преодолее Брекзит.
После дойде Лиз Тръс с нейната либертарианска визия за консерватизъм с малък дял на участие на държавата. А много от депутатите в нейната партия бяха избрани с обещанието на Джонсън за държавно подпомагане на техните региони. И сега в тази лидерска криза, различните крила в партията спорят какво е консерватизмът днес и не съм убеден, че има общ отговор."
Неизбежно стигнахме до въпроса за новия лидер на торите и респективно премиера на страната, който е най-вълнуващ в момента. Но нека първо да поясним процедурата, която е уникална по свой начин.
"Възможно е изборът да бъде направен само от техните депутати. Те са 356. Необходимият минимум номинации за един кандидат е увеличен до 100, така че в понеделник можем да имаме максимум трима кандидати.
Ако са трима, ще последва гласуване за свеждането им до двама. Но може би още в понеделник депутатите ще се обединят зад един кандидат. Ако стане така, ще имаме премиер още в понеделник. Ако кандидатите останат двама, между тях онлайн ще избират членовете на Консервативната партия, които са около 150 000 в цялата страна. В такъв случай нов премиер ще имаме най-късно в петък."
Кои са най-силните кандидати?
"Изглежда са трима, поне това чуваме от консервативните депутати. Риши Сунак, бившият финансов министър, който участва в предишната надпревара и загуби от Лиз Тръс. Пени Мордант, която също участва в надпреварата и сега е лидер на Камарата на общините. Тя обаче е смятана за аутсайдер, защото няма достатъчно опит и не е заемала висок министерски пост. И третият, може би изненадващо, е Борис Джонсън."
Без съмнение Борис Джонсън е най-екзотичната фигура от изброените, за добро или за лошо, но какви все пак са неговите шансове. Какво можем да очакваме, ако се завърне?
"Мисля, че шансовете му са много добри. В нашата парламентарна система не се налагат нови избори за смяна на премиера. Сега Джонсън има легитимност да стане премиер, защото е бил на избори и е спечелил голямо мнозинство, популярен е в партията си, а и в страната.
Последният му мандат беше влакче на ужасите заради скандалите с правителствените купони по време на локдаун. Преди това трябваше да се справя с последиците от коронавируса. Сега ще е различно. В условията на инфлационна криза, фокусът ще бъде изместен към министъра на финансите."
Опозицията настоява за предсрочни избори. Лидерът на либералдемократите Ед Дейви заяви, че е „патриотичен дълг“ на консерваторите да ги свикат, но дали това е реалистично?
"Не, не е реалистично. Във Великобритания може да има предсрочни избори, ако управляващата партия реши да ги проведе. Нито един консерватор не би си го и помислил, след като е видял проучванията в края на управлението на Лиз Тръс. Това подхожда на британския израз – "Пуйки да гласуват за Коледа". Шансовете за избори са нулеви."
Всъщност, едно от последните проучвания отрежда 53% подкрепа за лейбъристите и едва 14% за консерваторите, което е трудно за вярване...
"Да, в страна като нашата има много партии, но на практика моделът е двупартиен - консерватори и лейбъристи. За торите е ужасяващо малка подкрепата от 25%, а спад до 14-15% означава тотална промяна на политическата система. Ето защо и няма да има избори."
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, а и политически. Това заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право,..