Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, се покачи тази седмица с 1,17 на сто до 2,166 пункта, предаде БТА.
Наблюдава се слабо, но трайно повишение на индекса през последните три месеца - с над 6,75 процента. На годишна база ИТЦ е нараснал с над 32 процента.
Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта - е от 2005 г.
Оранжерийните домати тази седмица поевтиняват с 1 на сто и се търгуват по 2,85 лева за килограм, а доматите, прибирани от открити площи, падат с 1,3 на сто и се продават по 2,15 лева на едро.
Цената на оранжерийните краставици се вдига с 3,69 на сто до 2,15 лева за килограм. Зелените чушки поскъпват с 1,2 на сто и се продават по 1,65 лева за килограм, а червените се търгуват по 2,02 лв./кг в края на седмицата.
Картофите поевтиняват с 2 стотинки и се продават по 1,03 лева за килограм, цената на морковите също е 1,03 лева за килограм на едро. Зелето се търгува по 0,96 лева за килограм.
Ябълките се купуват по 1,37 лева за килограм. Цената на лимоните се понижава с 2,1 на сто до 2,80 лева за килограм. Прасковите се продават по 2 лева за килограм, а гроздето поскъпва с 0,9 на сто и се търгува по 2,15 лева за килограм.
Кравето сирене поскъпва с 0,5 на сто и се търгува по 11,45 лв. за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" - с 0,6 на сто и се продава по 17,40 лева за килограм.
Олиото този седмица намалява цената си с 1,3 на сто до 4,70 лева за литър. Пакетче краве масло от 125 грама се търгува по 2,82 лева.
Пилешкото месо поевтинява с 0,7 на сто и се продава средно по 5,74 лева за килограм. Захарта се продава по 2,55 лева за килограм в края на седмицата, а брашно тип "500" се търгува по 1,43 лева за килограм.
Оризът поевтинява с 1,4 на сто и достига 2,88 лева за килограм. Яйцата се продават по 0,34 лева за брой на едро в края на седмицата.
Правителството се събира на заседание днес, след като в предходната седмица премиерът Росен Желязков безпрецедентно отмени насроченото такова, заради поисканото от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов преформатиране в управляващата коалиция. Очаква се днес министрите да одобрят изплащането на еднократна финансова помощ на наследниците на загубилите живота..
Преди ден очакванията бяха, че коалиционните партньори на ГЕРБ във властта БСП и ИТН трябва да се произнесат по предложението на Бойко Борисов за включване в управленската формула на "ДПС-Ново начало". Днес вече е ясно, че радикално преформатиране не се очаква. В съобщение до медиите лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски информира, че е..
В Плевен граждани излизат на протест с искане за справедлив и бърз съдебен процес. В Окръжния съд започва делото за катастрофа, станала преди две години с две жертви и двама пострадали. Протестът е организиран от 9.30 ч. пред Съдебната палата. Произшествието е от 11 май 2023 г. на пътя София-Плевен, след разклона за село Телиш в близост до..
Във Великобритания мигранти ще обучават британски работници съгласно план, подкрепен от депутати от управляващата Лейбъристката партия, съобщи вестник „Таймс“. Нова виза за „работа и обучение“, предложена от водещ икономически мозъчен тръст и подкрепена от депутати от Лейбъристката партия, би изисквала от работниците мигранти да обучават и..
Въоръжените сили на Великобритания ще получат нови правомощия за сваляне на „неидентифицирани“ дронове над военни бази, заяви министърът на отбраната Джон Хийли, след като инциденти в цяла Европа повишиха напрежението с Русия. Докато скорошни наблюдения на дронове над летища в Германия и Дания предизвикаха транспортен хаос, Полша свали някои от малките..
В Кърджали председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще участва в тържествата, посветени на 113-ата годишнина от Освобождението на града. На тази дата през 1912 г. Източните Родопи са присъединени към пределите на младата българска държава. Наталия Киселова ще присъства на тържествената сесия на Общинския съвет и на ритуала пред Паметника на..
Кипър ще изнася природен газ за Европа през Египет през 2027 г. Три търговски споразумения за експлоатация на находището „Кронос“ в изключителната му икономическа зона бяха подписани в понеделник, съобщиха от енергийното министерство в Никозия. Първият добив на природен газ от находището „Кронос“, намиращо се в блок 6 - югозападно от острова,..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
"Борисов пробва дали ако тропне по масата, Пеевски ще му даде да стане министър-председател. Установи, че тази работа няма да стане и тръгна натам,..