Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"До дни се очаква да бъде избран терен в София за Национална детска болница"

Асен Меджидиев: В Бюджет 2023 заложихме над 55 млн. лв. за увеличение на заплатите в Спешна помощ и РЗИ

"Водят се преговори за корекция в клиничните пътеки"

Асен Меджидиев
Снимка: БГНЕС

"Заложихме в Бюджет 2023 ресурс от над 55 млн. лева за трайно и устойчиво увеличение на заплатите в Спешна помощ и РЗИ. ... Проблем е в предизборните афиши на предишното правителство, че са увеличени заплатите на лекарите и на медицинските сестри. Това е абсолютен популизъм, не е осигуряван никакъв финансов ресурс. Не може да се говори за увеличение, дадено от правителството. Увеличението на клиничните пътеки беше договорено през май миналата година от БЛС и УС на НЗОК, не е на правителствено ниво. Решението на министъра на здравеопазването и предишното правителство да се намесят и да наложат по императивен начин правила за определяне на работна заплата не е финансово аргументирано. То не кореспондира с действащата нормативна уредба. Съгласно Закона за лечебните заведения, министърът на здравеопазването не може да влияе върху формирането на трудовите възнаграждения на хората, които работят в болниците".

Това заяви пред БНР министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев.

Екипът на Министерството на здравеопазването подкрепя изцяло исканията за увеличение на заплатите и търсим устойчиви решения за повишаването им, категоричен беше той.

"Работим по проект за Наредба за остойностяване на лекарския и сестринския труд и за въвеждане на правила за формиране на работната заплата. Това е основното и водещото и през последните 10 г. нито един екип на МЗ не е направил".

По думите на министъра на здравеопазването в момента се водят преговори за корекция в клиничните пътеки, тъй като увеличените от 25% е дадено с разчет за изтичащата година:

"Искаме увеличението, което ще се получи, да е трайно и устойчиво. То да обхване и последните два месеца на годината и устойчиво да остане за цялата 2023 г., за да могат болниците да получат ресурса, с който да имат възможността да увеличат възнагражденията на лекари, медицински сестри и персонала на болниците. Очаквам до 20 дни да се случи това, в момента се правят изчисления, за да се получат реални цифри и парите да бъдат осигурени за следващата година. Увеличението ще е с тези 25%, които са дадени миналата година, и ще се увеличи с още между 5 и 13% допълнително. Ще се стараем да постигнем едно увеличение между 31 и 35%. Преговорите се водят между Лекарския съюз и Здравната каса - те трябва да го договорят, аз просто дадох предложения".  

Министър Меджидиев подчерта, че има нужда от увеличаване на стойността на някои педиатрични клинични пътеки.

На 25 октомври министърът на здравеопазването събира екип, в който ще се включат ресорните заместник-министри, директорът на СБАЛ по Детски болести - д-р Благомир Здравков, проф. Иван Литвиненко и представители на неправителствени организации, за да обсъдят стъпките, които трябва да бъдат предприети, за да може проектът за Детска болница да бъде реализиран реално в кратък срок.

До дни се очаква да бъде избран терен в София за този проект, подчерта министър Меджидиев.

В предаването "Неделя 150" здравният министър коментира, че няма натоварване на болниците от пациенти с Covid-19 и не се очертава налагане на допълнителни мерки.

Интервюто на Явор Стаматов с Асен Меджидиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20