Европейската агенция за киберсигурност още не е публикувала доклада си за 2022-ра година, но Ифигения Леа посочва, че заплахите в киберпространстото сега са обвързани повече с конфликта в Украйна.
"По отношение на киберпрестъпленията, миналата година бяха свързани с Covid-19. Тази година фишинг писмата са свързани с конфликта. Забелязваме също хакери, които работят в полза на други. Това означава, че хора с по-малко знания имат достъп до по-специализирани умения. Както и миналата година и тази имаме атаки по веригата на доставки. Имаше и няколко хибридни атаки. Конфликтът тази година промени значително ситуацията. Защото заплахите идваха от страна на действителни участници в конфликта. Кибератаките с искане на откуп остават главната заплаха за миналата и тази година. Тенденцията обаче се измести миналата година от двойното изнудване към по-сложна схема. Ремоут десктоп и фишинг атаките остават векторите, от които започват атаките за изнудване. Самите групи за изнудване са доста трудни за засичане. Те изчезват и се появяват под ново име. Малуеърът остава проблемен. В големите търговци засякохме увеличаване на уязвимостите. В писането на малуеъра имаше екзотичен език. За да попречи на инженерите да се борят с него. Искането на ранзъмуеъра се развива като бизнес модел. Използването на малуеър също".
Тя заяви, че тази година докладът отчита повишение на атаките тип „отказ от услуга“.
"Разновидност на изнудването отчитаме. Хакерите искат откуп, за да спрат с атаките тип „отказ от услуга“. И това даже е съпроводено с криптиране на данните и извличането им. А тип „отказ от услуга“ се използва, за да се окаже натиск върху пострадалия, за да плати откупа. Атаките тип „отказ от услуга“ се преместват от засягането на стационарни компютри към мобилни устройства и такива, свързани с „интернет на нещата“. Причината за това е, че те са и по-уязвими на атаки".
На целия този фон специалистите от България обясняват, че е добре да има законодателство, което да регулира правилата за мрежовата сигурност. Вихрен Славчев, директор в технологична компания в областта на сигурността припомня, че в момента ЕК подготвя нова наредба за мрежовата сигурност – т.нар. от специалистите НИС 2. И в нея вече са включени сектори като възобновяеми източници, здравеопазването, водоснабдяването, отпадните води.
"Виждаме колко важно става да следим сигурността на възобновяемите източници. Друго много важно звено това е здравеопазването. До момента никой не отричаше, че болниците и лечебните заведения са обект с особено значение, но в момента тази наредба се опитва да въведе изисквания за компаниите, които извършват клинични проучвания, компаниите, които произвеждат базови фармацефтични материали - колко те ще бъдат важни за науката и света като цяло".
Любомир Тулев, експерт по информационна сигурност, предупреждава, че въвеждането на регулация, ще увеличи не само изискванията към фирмите да си проверяват системите. Но ще отвори своеобразна ниша в пазара за търсенето на компании, които разбират от това.
"Регулацията след себе си налага да бъдат направени съответни инвестиции. Компаниите, които произвеждат софтуер и хардуер ще бъдат задължени да правят такива проверки за сигурността на продуктите преди да бъдат пуснати на пазара. Не малко компании в момента по света правят това без да има регулация. Водещите европейски и американски компании го правят и без да има регулация. Те искат да защитят продукта си и да защитят своите потребители. Сега това трябва да се фокусира и върху другите компании, които не го правеха, но искат да продават на европейския пазар. Всички производители на софтуер ще трябва да интегрират процес по тестване на компонентите".
Наскоро Министерството на иновациите и растежа обяви, че ще има от 3000 и 20 000 лева безвъзмездна финансова помощ за малки и средни компании, които искат да повишат киберсигурността си. А Петър Кирков, директор на дирекция „Мрежова и информационна сигурност“ в Министерството на електронното управление обясни.
"Единият от проблемите е, че повишавайки тези изисквания компаниите трябва да направят финансови разходи. Много добре разбираме нуждата от финансиране на киберсигурност. Паралелно с регулацията в Европа текат процеси по осигуряване на финансиране".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Гръцката пътна полиция напомни, че шофьорите могат да бъдат глобявани, ако ядат зад волана. Действащата наредба за движение по пътищата изисква двете ръце на шофьора да са на волана. Това съобщават от Пътна полиция след зачестили произшествия в резултат на това, че шофьор държи с едната си ръка сандвич или чаша с кафе. При такива случаи..
Управляващата в Южна Корея Народна партия призова опозицията да прекрати опитите си за импийчмънт на изпълняващия длъжността президент Хан Док-су. Основната опозиционна партия в страната внесе законопроект за импийчмънт на Хан. Гласуването трябва да се състои утре. Опозицията в Южна Корея внесе искане за импийчмънт и на действащия..
В историческия музей в Стрелча гостува изложбата "Чудният свят на тракийката". Тя разкрива света на жените в Тракия, вярванията и обичаите им. Жената е продължителка на рода, тя стопанисва дома. Тя е тази, която създава, следва, предава традициите и определя мирогледа на децата си. Изложбата показва жената в различните ѝ възрасти, с..
Не се движат влакове от Дъбово до Горна Оряховица, съобщиха от БДЖ за БНР. За пътниците е осигурен автобусен транспорт. Поради липса на напрежение в контактната мрежа не се движат и влакове по направлението Радунци - Дряново. За тях също е осигурен превоз с автобуси. Поради липса на напрежение в контактната мрежа между гарите Дебелец и..
Христос помири човешкото с небесното . ... Материалният и духовният свят са много различни, но Христос дойде, за да помири и тези две неща. Това каза пред БНР Мелнишкият епископ Герасим - главен секретар на Светия Синод, викарий на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил и председател на Църковното настоятелство на патриаршеската..
В област Велико Търново около 20 населени места са без електричество. Голяма авария на довеждащия водопровод спря водоподаването за Свищов. В областта няма затворени пътища и бедстващи хора. 25 населени места във Великотърновска област осъмнаха без ток, основно са в Еленския балкан, съобщи областният управител Ивайло Здравков. Екипи на..
В област Плевен обстановката е нормална за зимни условия. Валежите продължават. Няма проблеми с пътищата от републиканската мрежа, каза за БНР областният управител Николай Абрашев, който е направил проверка за снегопочистването. "Към момента има около 30 машини налични и 20 в резерв. Има навсякъде пясък, луга и сол. Към момента няма..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..