Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов разговор са провели министрите на отбраната на Русия и САЩ

Лойд Остин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министрите на отбраната на Русия и САЩ са провели телефонен разговор, съобщава агенция Интерфакс.

Подробности за разговора между Сергей Шойгу и Лойд Остин - втори в рамките на последните три дни, не се съобщават.

Двамата обсъдиха обстановката в Украйна в петък - пет месеца след последния пряк контакт помежду си.

По-рано днес Шойгу говори с колегите си от Турция, Франция и Великобритания. Пред тях руският министър обвини украинското правителство, че готви провокация с използване на т.нар. "мръсна" бомба с радиоактивни вещества.

Британският военен министър Бен Уолъс отхвърли твърденията на Шойгу, че Киев се готви да ескалира войната с подкрепа от Запада, и предупреди руското ръководство да не използва подобни твърдения като претекст самото то да ескалира конфликта. Заявление в този смисъл направи и украинският президент Володимир Зеленски:

Лондон желае деескалация на конфликта в Украйна

В разпространено днес изявление на ръководителя на британското военно ведомство се казва, че: "По искане на руското министерство на отбраната, министърът на отбраната проведе разговор с руския си колега Сергей Шойгу. Министър Шойгу заяви, че Украйна планира действия с подкрепата на западни страни, включително Обединеното кралство, за ескалиране на конфликта в Украйна. Министърът на отбраната (Уолъс) отхвърли тези обвинения и предупреди да не се използват тези изявления като претекст за по-нататъшна ескалация".

"Министърът на отбраната (Уолъс) също потвърди британската и по-широката международна подкрепа за Украйна и желанието за деескалация на този конфликт", се казва още в съобщението. 

И още: Уолъс добави, че търсенето на решение на този конфликт е "задача за Украйна и Русия", като увери, че "Обединеното кралство е готово да окаже помощ". Британското ведомство нарече разговора между Уолъс и Шойгу "професионален и уважителен".

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп обяви, че всички търговски преговори на САЩ с Канада се прекратяват

Американският  президент Доналд Тръмп заяви, че прекратява  всички търговски преговори на САЩ с Канада. Рязкото изявление на Тръмп за прекратяване на преговорите е много вероятно допълнително да разпали търговското напрежение, натрупано  между двете съседни страни. “Тарифите са много важни за националната сигурност и икономиката на САЩ...

публикувано на 24.10.25 в 08:58
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Голямата тенденция, която виждаме през последната година, е увеличаване на спестяващите българи

Голямата тенденция, която виждаме през последната година, е увеличаване на спестяващите българи. Това съобщи пред БНР Стоян Панчев, Експертен клуб за икономика и политика. "Виждаме едно притеснение. Това може да е свързано както с влизането в еврозоната, така и с негативни глобални процеси". Панчев коментира и очакванията към Бюджет 2026 , за..

публикувано на 24.10.25 в 08:25
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание с министри заради санкциите срещу "Роснефт" и "Лукойл"

Премиерът Росен Желязков свиква работно съвещание с министри във връзка с решението на САЩ да наложат санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". САЩ наложиха санкции на водещите руски петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" В съвещанието ще участват шестима министри - на вътрешните и на външните работи, министрите на..

публикувано на 24.10.25 в 07:49

В Габрово валидираха пощенска марка за 100-годишнината от рождението на Борис Димовски

В Дома на хумора и сатирата в Габрово беше валидирана пощенска марка за 100-годишнината от рождението на Борис Димовски. Художникът е сред първите творци, свързали името си с Габровския музей на смеха, където бе открита ретроспективна изложба с илюстрации към габровските шеги, рисунки и шаржове на знаменития карикатурист.  Пощенската..

публикувано на 24.10.25 в 07:47

Международен форум "Черно море 2030" в Бургас

Международен форум "Черно море 2030" ще се проведе в Бургас. В него ще участват министъра на енергетиката Жечо Станков, министъра на околната среда и водите Манол Генов, министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, представители на държавната и местната власт.  Инициативата ще постави акцент върху теми като зеления преход,..

публикувано на 24.10.25 в 07:40

НС ще разгледа годишни доклади за младежта

Годишен доклад за младежта за 2020 г. и Доклад за младежта за периода 2021-2022 г. ще разгледа парламентът според приетата седмична програма. Вносител е Министерският съвет. Докладът за младежта за 2020 г. обобщава данни, предоставени от ресорни институции, общини и неправителствени организации, посочват от Комисията по въпросите на младежта..

публикувано на 24.10.25 в 07:14

В неделя преминаваме към зимно часово време

На 26 октомври - неделя -  преминаваме към зимното часово време.  В 4 часа сутринта стрелките се преместват с час назад. През март 2019  Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.  Държавите членки решават дали преминат изцяло на лятно или зимно часово време.

публикувано на 24.10.25 в 07:07