Това заяви пред БНР театроведът и режисьор Илко Ганев.
Когато решенията се вземат от неподготвени хора, "дебютанти, аматьори, ненаясно, неврящи в проблема, когато експертизата им е мъглива", всяко валидирано решение е конфликтно, буди недоумение и създава напрежение в сектора, допълни Ганев, който коментира съдбата на Театър "Азарян" в пространството на НДК, преименуването му на зала 2 "Азарян" и управлението на НДК.
По думите му цари задкулисие - "договорки, лични неща, отношения, трупани с години между Министерството на културата и поверените им ведомства като НДК".
НДК има дългове, за които има противоречива информация, посочи театроведът. Според него се използват популистки съставени оправдания, хвърлят се "мъгла и прах в очите" и няма концепция за развитие.
"В момента наемът на зала 2 "Азарян" е 4500 лева без ДДС и без налична техника. Ако направите сравнение с театри в центъра на столицата – можете да наемете театър с малко по-голям капацитет на залата за по-малко от половината пари на тази сума."
Илко Ганев попита защо година след отпуснатите на НДК 8 милиона лева за съхраняването и опазването му като национален културен институт, няма видими резултати.
По думите му "оперативното ръководство на НДК не познава закона".
"Ако познаваха закона, щяха да знаят, че трябва да прекръстят и например Клуб "Перото". Какъв е този клуб в едно дружество, което трябва да отдава само зали? Защо избирателно се сменят?"
Ганев вижда в действията на ръководството на НДК хаос и реваншизъм.
"Избирателно се правят някакви промени, с цел да се предизвика някакво напрежение."
"От обществен интерес е залите да са пълни, а не 15 представления до края на годината. Спрямо програмата на един театър това е абсолютно разхищение. Там не трябва да се играе на празни зали, трябва да има стратегия кой избира тези представления", отбеляза още Илко Ганев.
"Новия министър на културата го чакаме като Годо. Чакахме го и преди. Често пъти се оказваме изненадани много неприятно. Дъното винаги е много по-дълбоко, отколкото предполагаме. Всяка следваща смяна ни кара да се усмихваме", коментира театроведът в предаването "Преди всички".
Той е категоричен, че Министерството на културата не влиза в ролята на рефер, а "обича да замита проблемите под килима".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..