Това заяви пред БНР театроведът и режисьор Илко Ганев.
Когато решенията се вземат от неподготвени хора, "дебютанти, аматьори, ненаясно, неврящи в проблема, когато експертизата им е мъглива", всяко валидирано решение е конфликтно, буди недоумение и създава напрежение в сектора, допълни Ганев, който коментира съдбата на Театър "Азарян" в пространството на НДК, преименуването му на зала 2 "Азарян" и управлението на НДК.
По думите му цари задкулисие - "договорки, лични неща, отношения, трупани с години между Министерството на културата и поверените им ведомства като НДК".
НДК има дългове, за които има противоречива информация, посочи театроведът. Според него се използват популистки съставени оправдания, хвърлят се "мъгла и прах в очите" и няма концепция за развитие.
"В момента наемът на зала 2 "Азарян" е 4500 лева без ДДС и без налична техника. Ако направите сравнение с театри в центъра на столицата – можете да наемете театър с малко по-голям капацитет на залата за по-малко от половината пари на тази сума."
Илко Ганев попита защо година след отпуснатите на НДК 8 милиона лева за съхраняването и опазването му като национален културен институт, няма видими резултати.
По думите му "оперативното ръководство на НДК не познава закона".
"Ако познаваха закона, щяха да знаят, че трябва да прекръстят и например Клуб "Перото". Какъв е този клуб в едно дружество, което трябва да отдава само зали? Защо избирателно се сменят?"
Ганев вижда в действията на ръководството на НДК хаос и реваншизъм.
"Избирателно се правят някакви промени, с цел да се предизвика някакво напрежение."
"От обществен интерес е залите да са пълни, а не 15 представления до края на годината. Спрямо програмата на един театър това е абсолютно разхищение. Там не трябва да се играе на празни зали, трябва да има стратегия кой избира тези представления", отбеляза още Илко Ганев.
"Новия министър на културата го чакаме като Годо. Чакахме го и преди. Често пъти се оказваме изненадани много неприятно. Дъното винаги е много по-дълбоко, отколкото предполагаме. Всяка следваща смяна ни кара да се усмихваме", коментира театроведът в предаването "Преди всички".
Той е категоричен, че Министерството на културата не влиза в ролята на рефер, а "обича да замита проблемите под килима".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...