Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След "140 години законодателство на българските общини"

Снимка: Мая Щърбанова, БНР

Завърши тържествената сесия по повод "140 години законодателство на българските общини" в к.к. Албена по време на годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България.

Официален гост на сесията беше вицепрезидентът Илияна Йотова, която от сцената предупреди присъстващите кметове и общински съветници да се подготвят за тежка година, в която в условията на инфлация и редица кризи те ще трябва да проведат и своята кампания за предстоящите местни избори.

От Сдружението на общините раздадоха и своите традиционни награди и призоваха централната власт да бъде добър партньор на местната, за да се работи в полза на хората.


На 12 октомври 1882 година в Княжество България е приет първият Закон за общините и градското управление, който е утвърден с указ на княз Александър Първи Батенберг. Законът за първи път регламентира устройството и дейността на местните органи на държавната власт – общинските съвети, кметовете и техните екипи.

Законът за общините и градското управление установява общината като основна административна единица в държавата. Интересното е, че в него се използва изразът "членове на общината", а не съвременното "жители на общината".

Законът определя кмета като представител едновременно на правителствената власт и на интересите на общината.

Кметът още е призван да надзирава и да се грижи, той е отговарял и за пожарните команди, за складовете, фабриките и други, които са опасни за общественото здраве, за чистотата, осветлението, строителството на нови сгради и събарянето на онези, които грозят градовете.

Като изключително трудни определи председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов изминалите две години, през които заради Covid пандемията и последвалата война в Украйна местните власти не са разчитали на финансиране по европейски програми.

Като допълнителна трудност той определи и липсващия диалог с предходното правителство. 

Като гласът на България определи представителите на местните власти вицепрезидентът Илияна Йотова, който, по думите ѝ, трябва да бъде чут от всички останали институции и от всички, които вземат решенията. Вицепрезидентът обърна внимание и на нуждата от по-голяма финансова независимост на общините и изрази увереност, че това ще подобри работата на местната власт в услуга на обществото.

По време на сесията вицепрезидентът обяви, че от днес започва подписването на приоритетните за общините инвестиционни проекти, одобрени от Министерския съвет. Те се отнасят към ВиК инфраструктура, общински пътища и улична мрежа.

В списъка са включени 234 обекта на обща стойност от малко над 406 милиона лева. Съгласно решението на Министерския съвет всички средства ще бъдат налични в общинските бюджети до края на 2022 година.

Вицепрезидентът обяви, че е провела предварителен разговор с министъра на финансите по тази тема.

Илияна Йотова заяви, че е необходима по-голяма финансова автономност за общините. "Децентрализацията засилва демокрацията, защото сближава вземането на решенията с тези, които пряко са засегнати", посочи вицепрезидентът. 

В края на днешната тържествена сесия НСОРБ раздаде и своите годишни награди на общини, институции и медии. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Готвят по-високи глоби при нарушения на пътя в Гърция

В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..

публикувано на 05.04.25 в 10:52
Доналд Тръмп

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..

публикувано на 05.04.25 в 10:40

Над 3300 са вече жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар

Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..

публикувано на 05.04.25 в 10:32

Започнаха спасителни археологически проучвания в района на Хераклея Синтика

 Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика.  Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..

публикувано на 05.04.25 в 10:26

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината.  Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил  и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..

публикувано на 05.04.25 в 10:21
Тони Николов

Тони Николов: Виктимизацията е бензин за националистите

Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..

публикувано на 05.04.25 в 09:58

Национални дни на кариерата се провеждат в София

Национални дни на кариерата се провеждат днес в София, за да срещнат млади хора и студенти с бъдещи работодатели. Изложението се провежда за 24-ти път и до края на месеца ще посети още пет големи градове на страната. Национални дни на кариерата 2025 е едно от най-значимите събития в страната, посветено на професионалната реализация на младите..

публикувано на 05.04.25 в 09:54