Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цанко Бачийски, АЯР: Има достатъчно гориво и за двата блока на "Козлодуй" за години напред

"Не бива да се заменя един монопол с друг монопол"

Снимка: БГНЕС

Служебното правителство подготвя търг за доставка на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", различно от руското, с което тя работи в момента. Сегашният министър на енергетиката Росен Христов и бившият – Александър Николов, са в задочен спор за отмененото решение на правителството "Петков", касаещо американската компания "Уестингхаус".

Има ли опасност АЕЦ "Козлодуй" да остане без свежо ядрено гориво от Русия?

"Няма такава опасност. Има достатъчно гориво и за двата блока за години напред. Опасност от това блоковете да спрат поради липса на гориво поне в близките години няма", коментира пред БНР Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране.

Централата може да използва всяко гориво, което е безопасно. Процесът за лицензиране на гориво започва с искане за използване на нов тип гориво, като се приложат документи за обосноваване на безопасността на горивото не само при нормална експлоатация, но и при аварийни ситуации, както и за съвместимостта със стария тип гориво, поясни той.

"Всичко зависи от анализите, които доказват безопасността на горивото. В Чехия в момента върви подобен преход. Малка е вероятността да бъде отхвърлено горивото, но това изисква време."

"Съвсем нормално е да получим документи, разработени от производителя, одобрени от АЕЦ "Козлодуй", заяви Цанко Бачийски относно казуса с "Уестингхаус". По думите му "няма драма в това, че анализите се изготвят от "Уестингхаус", защото "няма и кой друг да го направи" и такъв анализ изисква много добро познаване на характеристиките на горивото.

"Има още една фирма и това не е тайна. Чехия работят и по двете линии. Всъщност това е диверсификацията. Не бива да се заменя един монопол с друг монопол. На пазара и в бъдеще ще излизат нови горива. Не е казано, че трябва да се работи само с един тип", коментира председателят на АЯР в предаването "Преди всички".

Отработеното гориво има самостоятелен път – така Бачийски отговори на въпроса трябва ли доставчикът на ядреното гориво да се ангажира и с отработеното ядрено гориво.

"Не е необходимо да е обвързано."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20