Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На втора инстанция: 6,5 г. затвор за Йоан Матев за убийството в Борисовата градина

Тричленен състав на Апелативния съд в София се произнесе днес по делото за убийството на 15-годишния Георги Игнатов от 2015 г. в Борисовата градина, водено срещу Йоан Матев (на снимката).
Снимка: БГНЕС

Апелативният съд в София осъди на 6,5 г. затвор Йоан Матев за убийството на 15-годишния Георги Игнатов в Борисовата градина през 2015 година. Първата съдебна инстанция беше оправдала Матев. 

На втора инстанция мярката на Матев остава "подписка".

Присъдата не е окончателна, тя може да бъде обжалвана или протестирана пред Върховния касационен съд.

Защитата на Йоан Матев - адвокат Ина Лулчева, коментира обрата по делото лаконично: "Грешка, която се надявам да бъде поправена във Върховния касационен съд. Отчитам, че днеска всеки, който се интересуваше, можеше да чуе доводите, които бяха изложени. Една инстанция постановява едно, друга – друго, нека да видим какво ще реши Върховният съд".

По-рано днес в съда беше представена ДНК експертиза на косъм от ножа, с който прокуратурата твърди, че е убит Георги Игнатов. От нея става ясно, че косъмът не е на жертвата.

Прокуратурата поиска 9 лишаване от свобода, съдът присъди 6 и половина. Освен това Йоан Матев трябва да заплати кръвнина от 300 хиляди лева на двамата родители на Игнатов. Техният адвокат Станислава Каракушева посочи:

"Честно казано, аз се надявах на такъв обрат по делото, тъй като още при първата инстанция считах, че са събрани достатъчен обем от доказателства, които сочат, че именно това е извършителят на деянието. От самото начало ние искаме просто справедливо наказание, никога не сме искали конкретен размер наказание. Считам, че постановяването на осъдителен съдебен акт все пак би донесло някакво минимално удовлетворение на близките".




По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение чрез инициативата "Мото Коледа"

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение и рехабилитация. Парите са доброволни дарения, събрани от плевенските мотористи чрез инициативата "Мото Коледа". Общата сума възлиза на 41 хиляди лева. Инициативата "Мото Коледа" набира все повече приятели в региона, доказателство са даренията през 2024 –та година, направени по време..

публикувано на 11.02.25 в 18:57
Газа, 1 ноември 2024 г.

Според ООН за възстановяването на Газа ще са необходими 53 млрд. долара

Най-малко 53 милиарда долара ще бъдат необходими за възстановяването на ивицата Газа, се казва в доклад на ООН за последиците от 15-месечната война между Израел и "Хамас", цитиран от АФП. Авторите на доклада подчертават, че за да започне процесът на възстановяване, е нужно да бъдат установени система за сигурност и "политическа рамка", които да..

публикувано на 11.02.25 в 18:56
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че ще предложи на Русия размяна на територии

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ще предложи да размени земя, която украински военни контролират в руската област Курск в замяна на украинска територия, която Русия в момента е окупирала - ако се проведат преговори.  "Ще разменим една територия за друга", е заявил Зеленски в интервю за британския вестник "Гардиън", без да уточнява кои..

публикувано на 11.02.25 в 18:43
Кметицата на Троян Донка Михайлова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откриха Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция  в троянското село Добродан

Гуцанов: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите  ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5% "Тъй..

публикувано на 11.02.25 в 18:24
Доброволци почистват калта от улиците в Пайпорта, натрупана при наводненията, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията във Валенсия. Мигрантите, които пребивават временно или незаконно, ще получат възможност да работят легално в рамките на една година. Решението има за цел да улесни удължаването и предоставянето на разрешителни за чужденците, които са живели или работили в засегнатите..

публикувано на 11.02.25 в 18:17

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата срещу фирмата - доставчик на 9 тролея, част от транспортната схема в града. Те бяха доставени през лятото на 2021 година с финансиране по ОП "Околна среда" по проект за модернизиране на обществения транспорт в града. След дългогодишни опити да се намерят средства за..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев.  Украинските депутати обаче..

публикувано на 11.02.25 в 17:59