Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кремиковци" - един пробит $

Изграждането на металургичния комбинат "Кремиковци" започва в края на 1960 г. в отговор на стремежа на българския комунистическия елит да извърши промишлена революция в страната и да преобърне аграрната насоченост на икономиката.
След смъртта на Сталин през март 1953 година, освен политическите сътресения, настъпва промяна и в концепцията за развитието на социалистическата икономика сред върхушката в Москва, респективно и в източноевропейските сателити на СССР, сред които и България. Приоритетите се пренасочват от селското стопанство и леката промишленост към развитие на тежката промишленост. Въпреки недостига на суровини и липсата на значителни енергийни източници, на Априлския пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия, проведен в периода 2 - 6 април 1956 г., е взето решение страната ни да развива големи промишлени предприятия в сферата на металургията, машиностроенето и индустриалната химия.
Нa 10 oĸтoмвpи 1963 г. влизa в eĸcплoaтaция пъpвaтa дoмeннa пeщ в "Kpeмиĸoвци". Комбинатът е построен по съветски проект и е открит през 1963 г. лично от Тодор Живков.
Комбинатът произвежда, изнася и дава хляб на 35 000 души, които идват от цялата страна, за да работят в смятания за гордостта на българската металургична индустрия "Кремиковци". Строят се нови жилища за хилядите работници, рисува се бляскаво розово бъдеще, но реалността е доста по- мрачна. Още от 1960 г. металургичният завод работи непрекъснато на загуба. През 1964 година започва производството на металургичен агломерат, а до 1969 г. – на електростомана, конверторна стомана, фероманган, горещовалцувана ламарина, електрозаварени тръби и студено огънати профили, безшевни тръби и бетонно желязо. През 70-те години влизат в експлоатация станове и цехове за производство на студеновалцувана ламарина, за горещо поцинковане, на покалаена ламарина (бяло тенеке) и на ламарина с пластмасово покритие (металопласт).
Оказва се обаче, че кремиковската желязна руда е неподходяща за производството на качествен метал, сложна е за обработка и е богата на отровни примеси. Поради тази причина предприятието започва да работи главно с вносна руда от бившия Съветски съюз. 

Повече за историята на металургичния комбинат "Кремиковци" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39

22.06.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 22.06.25 година.

публикувано на 22.06.25 в 08:15
Законите на Мърфи

15.06.25 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 15 юни 2025 г. в звуковия файл. Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 16.06.25 в 10:01

Театър, любов моя!

На 12 юни преди 60 години, врати отваря едно уникално културно пространство в сърцето на София – Театър 199.  Разположен в уютно подземие в центъра на столицата, Театър 199 е създаден с идеята да бъде място за камерни постановки. Името му е свързано с броя на местата – 199, но след няколко ремонта залата вече разполага с  169 зрителски места . Тук..

публикувано на 13.06.25 в 03:00