Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът "Маршрутът на мозайките" се изпълнява в София и Пловдив

Снимка: личен архив

Нов маршрут „Мозайките на София“ представи Иван Василев – председател и основател на фондация "Балканско наследство".  От 2008 организацията работи за опазване, проучване, комуникация и по-добро управление на културното наследство в Югоизточна Европа. Проектът включва 13 обекта с над 60 мозайки, интернет сайт на бранда и постерна изложба, разположена в Градската градина в столицата. Той е подкрепен от програма "Култура" на Столичната община.

Мозайките, включени в проекта са от Античността до наши дни. Те се намират в базиликата "Света София", Регионалния исторически музей, Антична "Сердика", Патриаршеската катедрала "Александър Невски", Съдебната палата с мозайката "Темида", Националния исторически музей, Националния дворец на културата с фонтаните пред него, Терминал 1 на Летище София, Централна гара София с мозайката "Гербът на София", Синодалната палата, Физическия факултет на Софийския университет.    

"Насочихме вниманието си към наследството, което е пред нас, пред нашите очи, но остава незабелязано по една или друга причина. "Маршрутът на мозайките" е една много нова комуникационна форма - да създадем нов бранд в столицата, нов културно- туристически маршрут, който да обедини не само античните мозайки", каза за БНР Иван Василев – председател и основател на фондация "Балканско наследство".

Той обясни, че инициативата е започнала в Пловдив чрез проекта "Маршрутът на мозайките" с подкрепата на Общината там.

"Те първи проявиха интерес към такава инициатива и там обединихме Античното, което е изключително богато и съвременното мозаечно наследство на Пловдив и го насочихме към граждани и хора, които обичат изкуството. В този момент разбрахме, че имаме проблем, защото част от тези мозайки са защитени от Закона за културното наследство. Това са мозайките, които са по-стари от 70 години и са част от недвижими културни ценности или са археологически обекти. Повечето от съвременните мозайки, създадени през последните 70 години дори не са защитени от Закон за културното наследство. Те съществуват, те са в нашата градска среда и смятам, че я правят само по-облагородена и красива. Това е нашата мисия - да насочим вниманието на гражданите и гостите на столицата към културното наследство отвъд археологията и да го покажем по начин, по който един обикновен турист, който дойде за няколко дни в София би могъл с помощта на създадения по този проект уебсайт да обиколи всички тези паметници, да научи повече за историята на България и за мозаечното изкуство".


"По този начин да информираме гостите от цял свят. Това са хората, които се занимават професионално с опазването на мозаечното наследство и с финансирането на проекти".

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът към патриарх Даниил: Този избор идва при изпитания и смут. Гледаме към Вас с надежда

Президентът Румен Радев отправи приветствие към новия патриарх по време на церемонията по интронизацията на новия български патриарх Даниил.   "Вярвам, че във вашата високоотговорна мисия и служение вие ще бъдете воден от любовта си към хората и към Бог. Пожелавам ви да отстоявате единството на православието, да въздигате авторитета и достойното място..

публикувано на 30.06.24 в 17:30
Вселенският патриарх Вартоломей

Вселенският патриарх Вартоломей: Вземаме лично участие във вашата радост, което открива нова епоха

" Повтаряме настойчиво , дори и с риск да бъдем сметнати за голословни, че отговорностите на Константинополската църква са установени от Светите Вселенски събори , което ще рече от самия Все свят Дух и от Богоносните Отци, които са се вслушали в неговия деликатен и боготворчески полъх и са описали неизменния опит на Църквата , каза Вселенският..

публикувано на 30.06.24 в 17:15
Общината в Бобошево

Частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево заради недостиг на вода

Частично бедствено положение се обявява в общините Рила, Кочериново и Бобошево, считано от 10 ч. на 1 юли 2024 г. според заповед на областния управител на Кюстендил инж.Александър Пандурски. Това се налага поради сериозните проблеми с водоснабдяването в землищата на с. Смочево, община Рила; на с. Мурсалево, община Кочериново и на с. Слатино,..

публикувано на 30.06.24 в 17:01
Патриаршеска катедрала

Защо историята на църквата ни е от съществено значение?

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов български патриарх. На провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанският митрополит Григорий - 66. Пряко от патриаршеската катедрала Мелнишкият епископ Герасим разказа част от историята на Българската православна църква в словото си преди интронизацията на новия патриарх. Богословът..

публикувано на 30.06.24 в 15:52
Ловчанският митрополит Гавриил

Кой е Ловчанският Митрополит Гавриил?

Ловчанският митрополит Гавриил е роден със светското име Цветан Методиев Динев на 16 юли 1950 г. в София. Ловчанският Митрополит Гавриил е човекът, под чиято инициатива и помощ е построен катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий"  – най-големият в страната за последните десетилетия. Няколко години семейството му живее в Чехословакия,..

публикувано на 30.06.24 в 15:38
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът: Избрахме един достоен български патриарх

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела на новоизбрания български патриарх Даниил да бъде „нашият истински духовен водач“. Според нея първите негови думи трябва да бъдат за обединението на българския народ: Видинският митрополит Даниил е новият патриарх "Избрахме един достоен български патриарх и искам да му пожелая на добър час. Познавам го от общи..

публикувано на 30.06.24 в 15:14