Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Марин Чонев

Навършиха се 90 години от рождението на видния хоров диригент

3
Проф. Марин Чонев

Имаме повод да си припомним изкуството на големия наш хоров диригент Марин Чонев - създател и дългогодишен ръководител на Представителния смесен хор „Морски звуци“ във Варна, един от най-престижните в историята на българското хорово изпълнителско изкуство. Отбелязваме 90-годишнината от рождението на маестрото - на 21 октомври 1932 г.

С тъга си спомням времето - втората половина на ХХ век, когато в България имаше невероятни хорове, на които се възхищаваше целия свят - хорове с пищна звучност, богат репертоар, изключителна вокална подготовка, хорове, които имаха качествата на професионални  състави. Точно такъв беше и „Морски звуци“. За съжаление това богатство се разпиля с времето - един по един тези състави изчезват. А “Морски звуци“ е участвал и е носител на високи отличия от най-големите хорови фестивали, като Мидълзбро, Гориция, Корк, Кантанигрос, Варненския международен хоров фестивал. Хорът е познат в цяла Европа, гостувал едва пъти и в САЩ, където е изнесъл над 40 концерта. Хор с много обширен репертоар - творби от Ренесанса до наши дни, включително и кантатно ораториални произведения, много песни от български композитори. И зад всички тези високи постижения стои упоритият и прецизен труд на Марин Чонев - винаги скромен, лъчезарен, знаещ музикант.

Разбира се, дейността на Чонев не се ограничава само в хор „Морски звуци“. През 1969 г. той организира във Варна Хор на момчета, а седем години по-късно добавя и младежи в състава и така развиват голяма концертна дейност - гостуват в цяла България, Европа, САЩ. Носители са на Голямата награда на песенния конкурс в Рощок, на Висшата награда Suma cum laude на хоровия конкурс в Неериелт, Белгия, на награди от фестивалите в Монтрьо, Швейцария, в Познан, Делфи, Шумен, Габрово.

Марин Чонев е известен преподавател по хорово дирижиране - доцент от 1979 г. и професор от 1985 г. Преподава в Шуменския уноверситет, пловдивската Академия за музикално и танцово изкуство, в Департамента за повишаване квалификацията на учителите във Варна. През 2008 г. е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза. Участвал е в журитата на известните хорови  фестивали - в Арецо, Гориция, Тур, Дебрецен, Голоса и Кантанигрос, Карница и Родос, Кишинев и др. Носител е на редица престижни чуждестранни и български музикални отличия за постиженията си в хоровото изпълнителско изкуство.

Проф. Марин Чонев си отиде от този свят преди 10 години-на 26 август 2012

Нека да си спомним за него с част от интервю, записано през 2005 г. и съхранено в Златния фонд на БНР, в което маестрото говори за любимия си преподавател в Музикалната академия проф. Георги Димитров - музикантът, създал цяла плеада ярки хорови диригенти, променили българското хорово пеене и направили го прочуто по света. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00