„А тя е изграждане на навици за здравословен начин на живот сред младите хора със средствата на спорта на открито. Промотирахме нетрадиционни градски спортове като парков тенис, каране на ролери, спайкбол – мини волейбол, фитнес на открито, уличен баскетбол“.
В продължение на три месеца в четирите града са направени фестивали на свободното време, в които малки и големи се забавляват като спортуват, създадени са обучителни материали, помогнато е с екипировка, за да се отделят младите хора от телефони и компютри и да разберат, че има и други важни неща, като спорта, казва Светослав Стефанов:
„Провокираме децата в здравословен начин на живот. Да коментираме с тях какви методи използват, как се чувстват, когато усетят, че имат повече килограми, как могат да практикуват тези спортове заедно с диети, които могат да бъдат разработени за тях, за да се чувстват в добра спортна форма. По този начин да практикуват този здравословен начин на живот. Много хора говорят за него, но когато стане въпрос за неговото практикуване, не знаят как да го направят или просто нямат волята, защото това е най-важното – да имаш волята да направиш нещо, което тялото ти понякога не иска“.
Тези инициативи са особено важни днес, коментират студентите по физкултура от Великотърновския университет, които се запалиха да помагат и да развиват тези дейности сред децата и младежите:
„Казвам се Тихомир Маринов, винаги има смисъл от такива инициативи, защото ние трябва да спечелим интереса на подрастващите да могат да спортуват и винаги, когато имат свободно време, те да спортуват, за да се развиват физически. Знаем, че, когато човек се застои и не се движи, това е пагубно за него“.
„Казвам се Преслав Николаев, смисълът в тези инициативи е много важен, за да подтикне хората да спортуват. Здравословно е, да провеждат някакви физическа активност в парка, да си „цъкат“ на телефоните, но да отделят някакво време и за тялото си“.
„Йорданка Стойнова съм. Смисълът е огромен, защото много от болестите се появят в ранна детска и юношеска възраст – инсулиновата резистентност, диабетът, високото кръвно налягане, гръбначните изкривявания, депресиите, емоционалната нестабилност. Популяризирането на такава олимпиада на здравето е една превенция. Тя е насочена и към родителите да акцентират върху двигателната активност на децата си и по-малко да са ангажирани с дигиталните устройства“.
Да се раздвижим в Деня на предизвикателствотоВ олимпиадите на здравето се включиха и деца със специални образователни потребности и младежи от социалните жилища. Спортът приобщава децата и това е важното, казва Нина Хайребедян, инструктор по плуване:
„Колаборация между едни деца с други. Това зависи от обществото като цяло – първо от семейството, от възпитанието на децата и от там-нататък те как ще ги приемат".
Тя обясни, че при децата със специални образователни потребности игровият подход има благотворно влияние.
"Така виждам нещата специално за такива деца. Отразява се благотворно. Всяко дете обича игрите. Дори и възрастните обичаме игрите“.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..