Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България, дела и документи": Професор Георги Николов - Цар Симеон е развивал книжовната дейност

Професор Георги Николов
Снимка: БГНЕС

"Цар Симеон е роден в семейството на Борис I, когато той вече е бил християнин, от друга страна той е изпратен да учи в едно от най-елитните учебни заведения във Византийската империя - така наречената школа Магнаура, където са учили най-големите умове на Византия. В това училище са били възпитани децата на императора, на византийската аристокрация, където преди него е учил Константин Кирил Философ", каза за БНР професор Георги Николов от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".  

За рубриката "Дела и документи" в предаването "Рано в неделя" той заяви, че в продължителното си управление Симеон си е поставил голяма цел, която е останала непостижима, да стане византийски император.

"В името на тази цел той се е впуснал в продължителни военни конфликти - главно с Византийската империя, но самата Византия  през цялото време е търсела някой друг, за да вади кестените от огъня и е насочвала срещу него унгарци, сърби, хървати. Всичко това е накарало Симеон да воюва и с тях, смятайки, че ще съсредоточи изляло усилията си срещу империята. Това е довело до сериозно териториално разширение не само по отношение на Византия, но и на Запад. За известно време той подчинява Сърбия от 924 до 931 година. Сърбия изчезва от политическата карта и се превръща в българска провинция. От друга страна той принуждава унгарците да напуснат обитаваните от тях територии около Днепър в днешна Украйна и да се заселят в Средна Европа".
По думите му в духовното израстване на българите Симеон е отпуснал пари да се развива книжовната дейност.

"Той е подбрал произведения на византийски книгописец Йона Златоуст, които са били подбрани от него, преведени на славянски и събрани в специален сборник, наречен "Златоструй". Той е участвала наравно с другите творци в изграждането тази нова литература, която можем да определим като един от феномените на цивилизацията в Европа, защото за разлика от византийската литература, която се опира на старогръцката и за разлика от латинската, която се опира на римската литература тук тази славянска книжнина сякаш изниква от нищото, тя няма тези традиции и благодарение на Кирило- Методиевите ученици в България, обучени книжовници и голямата подкрепа на Княз Борис I  и на цар Симеон Велики се създава този феномен - тази старобългарска славянска литература става модел за създаването на други славянски литератури и преди всичко на руската".

Симеон е роден през 864 или 865 година като трети син на княз Борис I  от Крумовата династия. Има личности в историята, които заблестяват като слънца, а лъчите, които излъчват във времето, осветяват вековете и спомена за великите им дела. Връщането към тяхната дейност ни дават основанието и днес да се чувстваме важна част от историята на света. Такъв е и споменът за Цар Симеон Велики

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38